آیت الله خاتمی در نماز جمعه تهران:

دولت پاکستان پاسخگوی فعالیت‌های تروریستی در خاک خود باشد

سیاست داخلی

در اقتصاد مقاومتی هدف این است که اقتصاد ما مقاوم شود اقتصاد ما درون گرا و برون نگر باشد/ همان عملیات قهرمانانه‌ای که با آن عملیات عبدالمالک ریگی رهبر این تروریست ها را دستگیر کردند با همین عملیات این جیش العدل که دروغ است که جیش الظلم، جیش الارحاب، جیش العدوان را برخورد قاطع کنند و سازمان آنها را متلاشی کنند.

خطیب امروز نمازجمعه تهران با اشاره به شهادت یکی از مرزبانان ایرانی گفت: این مسئله برای ما بسیار گزنده است پاکستان و دولت پاکستان قطعا باید پاسخگوی این جنایات باشند اینکه سفیرشان بگوید که ما اینها را در خاکمان نداریم این پاک کردن صورت مسئله است در خاک شما این جنایت صورت گرفته است و شما باید پاسخگو باشید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت الله سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران ظهر امروز دردومین نمازجمعه سال 93 درخطبه دوم خود با اشاره به فرا رسیدن سال جدید و همزمانی ان با ایام فاطمیه اظهار داشت: سال نو را به محضر عموم ملت ایران و نمازگذاران تبریک و تهنیت عرض می کنم و امیدوارم سالی سرشار از موفقیت برای نظام اسلامی و مردم ایران باشد نوروز امسال بین دو دهه فاطمیه قرار گرفته است و عطر فاطمیه را با خود همراه دارد.

وی افزود: مردم ما شادی و غم خود را با شادی اهل بیت تنظیم می کنند ضمن اینکه ایام نوروز را با سنت‌های خوب نوروزی می‌گذرانید انشاءالله حریم اهل بیت را به خصوص در روز 13 فروردین که یک روز قبل از شهادت صدیقه طاهره(س) است را حفظ کنید، خرافات در شأن ملت ایران نیست اینکه سبزه گره بزنند و یا نام 13 را نحس بدانند خرافات است و حریم صدیقه زهرا(س) را رعایت کنید تا از حضرت زهرا(س) اجر بگیرید.

خطیب امروز نمازجمعه تهران در ادامه ضمن تشکر از مسئولان و دست اندرکاران مسافرت‌های نوروزی گفت: از همه کسانی که تلاش کردند مردم نوروز خوبی داشته باشند از جمله بیمارستان‌ها، اورژانس‌ها، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنیم و از کسانی که کاروان راهیان نور را همراهی کردند تشکر می نماییم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه طبق نقل 95 روزه شهادت حضرت زهرا(س) در روز 14 فروردین و 5 شنبه هفته جاری است گفت: شهادت حضرت زهرا(س) که روز تعطیلی است عرض ادب می کنیم به این خاندان که ما هرچه داریم از این خاندان نور داریم و انشاءالله ملت ایران در عزای حضرت زهرا(س) سنگ تمام بگذارند که تکریم آن بزرگوار تکریم پیامبر و همه امامان و پیامبران است تکریم حضرت زهرا(س) تکریم علی(ع) است که در زندگی اش خیلی مصیبت کشید.

آیت‌الله خاتمی در ادامه با اشاره به در پیش بودن روز 12 فروردین و روز جمهوری اسلامی ایران گفت: این روز را گرامی بدارید و بهترین سخن در رابطه با این روز 12 فروردین سخن امام(ره) است که فرمودند صبحگاه روز 12 فروردین که روز نخستین حکومت الله است از بزرگترین اعیاد ملی و مذهبی ماست ملت ما این روز را عید بگیرند و زنده نگه دارند روزی که پایه های حکومت 2500ساله طاغوتی در ایران فروریخت و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت دینی مبتنی برخواست و اراده مردم جانشین آن شد. این روز را همه گرامی بداریم که نعمت بزرگ خداوند بر ملت ما بود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به شهادت طلبه آمر به معروف و ناهی از منکر گفت: طلبه 19 ساله‌ای که به واسطه امر به معروف و نهی از منکر پس از دو سال به شهادت رسید من روز اول پس از مجروحیتش به دیدار او رفتم دنیای ماتم و حزن را به خودم دیدم که در جمهوری اسلامی ایران و در بهار حاکمیت دینی چرا اراذل و اوباش این چنین میدان پیدا کردند که طلبه 19 ساله را با چاقو بزنند و بدتر از آن اینکه چند بیمارستان او را ببرند و او را پذیرش نکنند و سرانجام بیمارستان خصوصی با 6 میلیون تومان پول او را بپذیرد.

خطیب امروز نمازجمعه تهران با بیان اینکه این طلبه بعد از دوسال تحمل و رنج سختی فراوان به شهیدان پیوست یادآور شد: نکته اول این است که مسئله امر به معروف و نهی از منکر اصلی قانونی است و در اصل هشتم قانون اساسی ما به این مسئله تأکید شده است. نباید این اصل زمین بماند. چو ن می دانم بی اثر می‌ماند بر روی آن تأکید نمی‌کنم امام فرمود ما وزارت امر به معروف و نهی از منکر تشکیل می‌دهیم این پیشکش اما سه قوه دنبال یک راهکاری باشند که ما دیگر شاهد این فجایع نباشیم.

آیت‌الله خاتمی افزود: از قوه قضاییه، رئیس قوه و دادستان محترم تشکر می‌کنم که موضع بسیار خوبی در این خصوص گرفتند برای تکمیل آن من پیشنهاد می کنم دادگاه ویژه‌ای را در رابطه با این مسائل تشکیل شود قاضی این دادگاه هم کسی باشد که انگیزه‌های غیرتی داشته باشد، تسامح بی جا نداشته باشد و حکم عادلانه هم در رابطه با مباشرین و هم در رابطه با کسانی که کوتاهی کردند صادر کند.

وی ادامه داد: روسای محترم قوه قضاییه طوری عمل کنید که مرتکبان منکر احساس کنند فضا برای آنها امن نیست که هر غلطی که خواستند بکنند و آمران و ناهیان در امان باشند.

خطیب امروز نمازجمعه تهران در ادامه سخنان خود با اشاره به شهادت یکی از رمزبانان کشورمان توسط گروهک تروریستی و تهدید 4 نفر دیگر انها گفت: این مسئله برای ما بسیار گزنده است پاکستان و دولت پاکستان قطعا باید پاسخگوی این جنایات باشند اینکه سفیرشان بگوید که ما اینها را در خاکمان نداریم این پاک کردن صورت مسئله است در خاک شما این جنایت صورت گرفته است و شما باید پاسخگو باشید و کوتاهی‌تان را با حفظ جان 4 عزیز باقی‌مانده حفظ کنید نباید دولت پاکستان ملجاء و معوای تروریست ها باشد.

آیت‌الله خاتمی در ادامه گفت: یکی از مقامات آمریکایی گفته است ما وضعیت را به دقت بررسی می کنیم تأسفشان حداکثر این است من به آنها می‌گویم دقت نیاز ندارد اگر سطحی هم نگاه کنید در ورای این جنایات دست یکی از دولت های عربی منطقه را می بینید که تا مفرغ به خون مظلومان پاکستان و افغانستان و ایران آغشته است. دولتی که تداوم عمر ننگین خود را در این جنایات می‌داند و اینها همپیمانان شما هتسند و شما شریک جرم آنها در همه این جنایات هستید. جنایتی که در ایران صورت گرفته است و چه جنایتی که در سوریه و در جاهای دیگر صورت می گیرد.

وی گفت: از مسئولان امنیتی تقاضا می‌کنیم همان عملیات قهرمانانه‌ای که با آن عملیات عبدالمالک ریگی رهبر این تروریست ها را دستگیر کردند و انصافا افتخار جمهوری اسلامی ایران بود را آنها را نیز با همین عملیات شایسته این جیش العدل که دروغ است که جیش الظلم، جیش الارحاب، جیش العدوان را برخورد قاطع کنند و سازمان آنها را متلاشی کنند.

خطیب امروز نمازجمعه تهران در ادامه سخنان خود با اشاره به نامگذاری سال جدید افزود: رهبری امسال را سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری کردند که راهبرد سال است و مسئولان باید امسال برنامه های خود را در این چارچوب تنظیم کنند.

آیت‌الله خاتمی تأکید کرد: ملتی می ماند که مقدر باشد و قدرت داشته باشد اگر قدرت نداشته باشد گرگ‌های بی رحم مثل یک طعمه آن را می بلعند.

وی تأکید کرد: این اقتدار به سه شکل ایجاد می شود یک اقتصاد پویا و مستقل، دوم فرهنگ مستقل و علم و فناوری به شکر خداوند ما در عرصه سوم وضعمان خوب است اما در عرصه اول و دوم باید تلاش کنیم وضعیت را بهتر از آنچه که هست صورت دهیم. در امر اقتصاد مقام معظم رهبری مسئله اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند که به حمدالله همه مسئولان لبیک گفتند.

خطیب امروز نمازجمعه تهران به اهداف اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: در اقتصاد مقاومتی هدف این است که اقتصاد ما مقاوم شود اقتصاد ما درون گرا و برون نگر باشد.

آیت‌الله خاتمی افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه ما روی پای خودمان باشیم اقتصاد مقاومتی اقتصاد دولتی نیست مردم محور است اقتصاد ریاضتی نیست. اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که به زندگی مردم سامان می‌دهد.

وی گفت: در عرصه فرهنگ نیز آنچه که قابل گفتن است این است که مسئله فرهنگ به تعبیر رهبری از اقتصاد هم مهمتر است زیرا اقتصاد جهت فرهنگ را نیز مشخص می‌کند. باید پاسدار فرهنگی باشیم که عزت و عظمت برای ما به ارمغان آورد و آن فرهنگ دین و ارزشهای دینی است نباید بگذاریم دشمنان به صورت خزنده ارزشهای فرهنگی ما را زیر سوال ببرند. مخاطب این فرمایش حضرت آقا هم نهادهای فرهنگی دولتی مانند وزارت آموزش و پرورش، آموزش عالی و فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم نهادهای غیردولتی مثل حوزه علمیه سازمان تبلیغات و.. هستند. همه باید مراقب باشند که تساهل و تسامح و لیبرالیسم فرهنگی رخنه به فرهنگ است.

خطیب امروز نمازجمعه تهران افزود: ما از شبهه بیمی نداریم شبهه گذرگاهی برای ارتقای ماست اما شبهه افکنی خیانت است و جنایت است. این مثل همان چیزی است کسی بیاید میکروب را در سطح جامعه پخش کند و بعد بخواهند پزشکان جلوی آن را بگیرند هیچ منطقی این اجازه را نمی‌دهد منطق دین هم چنین اجازه‌ای نمی‌دهد. سامری از دیدگاه قرآن کریم یکی از این شبهه افکنی‌ها بود.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه همه باید در این عرصه به طور جدی مراقبت و مواظبت داشته باشند گفت: صدا و سیما و وزارت ارشاد باید در این زمینه مراقبت جدی داشته باشند حق ندارند از بیت المال اجازه دهند به روزنامه هفته نامه ماه نامه یا کتابی که مقدسات را زیر سوال ببرند مردم چنین اجازه ای نخواهند داد.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد و فرهنگ با ابزار عزم ملی همراه خواهد شد گفت: مردم اگر تصمیم بگیرند می توانند هدف والای خود را محقق کند و در این رابطه مدیریت جهادی از همان نوعی که در هشت سال دفاع مقدس فرزندان شما صورت دادند نیازمندیم.

خطیب امروز نمازجمعه تهران با اشاره به ویژگی‌های مدیریت جهادی گفت: ویژگی های جهادی مدیریتی است که انگیزه های آن الهی، مقدس، اخلاص، قانونمداری، و باورداشتن این است که ما می‌توانیم کسانی که این اصل را باور ندارند نمی‌توانند در این امر موفق باشند و لازمه آن این است که خود و ملت را باور داشته باشند و درون گرا بوده و مرعوب دشمن نشوند.

کد N197336