انتقاد شدید کاندولیزرا رایس از سیاست خارجی اوباما

سیاسی

وزیر امور خارجه اسبق آمریکا، باراک اوباما را به تضعیف چشمگیر موقعیت این کشور در جهان متهم کرد و سیاست خارجی اوباما را با مشکلات فزاینده در سراسر جهان مرتبط دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاندولیزا رایس، وزیر اسبق امور خارجه آمریکا شب گذشته در جمع بیش از 2000 شرکت‌کننده در شام سالانه کمیته کنگره‌ای ملی حزب جمهوری‌خواه در واشنگتن، گفت: در حال حاضر خلائی وجود دارد. این خلاء وجود دارد چرا که ما تصمیم گرفته‌ایم سکوت اختیار کنیم. ما تصمیم گرفتیم با عقب‌نشینی از موضع خود سکوت اختیار کنیم. ما تصمیم گرفتیم دیگران رهبری جهان را به دست بگیرند و مسائل دیگر این خلاء را پر کنند.

رایس همچنین با اشاره به رویدادهای سوریه، اوکراین، احیاء القاعده در عراق و موج ملی‌گرایی در چین خاطر نشان کرد: هر زمان که آمریکا عقب بنشیند، خلاء به وجود می‌آید و حل کردن این خلاء مشکل خواهد بود.

رایس که لحن صحبتش ملایم اما گفتارش بسیار جدی بود، سیاست‌های دولت اوباما را بدون نام بردن مستقیم وی، مورد حمله قرار داد.

او در ادامه امیدواری ساده‌انگارانه مبنی بر این که هنجارهای بین‌المللی، خلاء به جا مانده درنتیجه عقب‌نشینی آمریکا را پر خواهد کرد را مسخره خواند و رئیس‌جمهوری آمریکا را متهم کرد که پشت خستگی مردم از جنگ خود را پنهان کرده است.

وزیر اسبق امور خارجه آمریکا افزود: من احساس خستگی را کاملا درک می‌کنم و کاملا درک می‌کنم که باید دوباره به آمریکا فکر کنیم. من می‌دانم که ما دو جنگ را پشت سر گذاشته‌ایم. من می‌دانم که ما علیه تروریسم هوشیار بوده‌ایم. می‌دانم که شرایط سختی داشته‌ایم اما رهبران اجازه ندارند و نباید خسته شوند.

انتهای پیام

کد N197190