نوارصوتی که دست ترکیه را رو کرد

ترکیه

یک نوار صوتی منتشر شده در اینترنت فاش کرد که مسئولان دولتی ترکیه در جلسه ای محرمانه بدنبال عملیات خرابکارانه در این کشور برای دستاوزیر قرار دادن آن به منظور به راه انداختن ماجراجویی نظامی علیه سوریه بوده اند.

به گزارش آفتاب به نقل از شبکه خبر، این نوار صوتی حاوی مکالمه محرمانه چهارمسئول بلندپایه دولت ترکیه برای بهانه تراشی وایجاد دستاویزی به منظوربه راه انداختن جنگ علیه سوریه است.

دراین نوارصوتی صدای منتسب به هاکان فیدان رئیس دستگاه اطلاعاتی ترکیه شنیده می شود که ازاعزام چهار نفربه سوریه برای شلیک هشت موشک به منطقه ای درترکیه سخن می گوید تا ازآن به عنوان دستاویزی برای توجیه جنگ علیه سوریه استفاده شود.

فیدان دراین نوارصوتی می افزاید: من می توانم با برخی اقدامها بهانه لازم را برای دخالت نظامی درسوریه ایجاد کنم ومشکلی دراین زمینه وجود ندارد.دراین فایل صوتی همچنین صدای منتسب به داوود اوغلو وزیرخارجه ترکیه شنیده می شود که درپاسخ به فیدان می گوید: این راز بین من و تو بماند، نخست وزیر تلفنی گفته است، دراین شرایط، اگر لازم باشد باید حمله کنیم.

درستی این فایل صوتی، تاریخ وشرایط آن هنوز تایید نشده است اما شبکه خبری سی ان ان ترک گفت: این ملاقات چندی پیش دردفترداوود اوغلو برگزارشد.وزارت خارجه ترکیه نیز بیانیه ای در تکذیب برگزاری این ملاقات صادر نکرده و فقط گفته است که این نوار صوتی دستکاری شده وانتشار آن، اقدامی کینه توزانه وجرمی خطرناکی است.

این نوار صوتی درشبکه یوتیوب منتشر شد و وزارت خارجه ترکیه به بهانه اینکه این اقدام تهدید جدی علیه امنیت ملی است، ازسازمان ارتباطات ترکیه خواست تا شبکه یوتیوب را درترکیه فیلتر کند.

انتشار ین نوار ویدئویی خشم رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه را برانگیخت و او این اقدام را پست، بزدلانه و غیراخلاقی توصیف کرد و گفت که افراد مقصر را مجازات خواهد کرد.وی در یک نشست انتخاباتی درشهردیاربکر واقع درجنوب شرق ترکیه گفت: امروز مطالبی را در یوتیوب منتشر کرده اند.

اردوغان افزود: نشستی درباره امنیت ملی کشوربرگزار شده بود و شنود آن، اقدامی پست، بزدلانه و غیر اخلاقی است و افراد مقصر را هرجا که باشند، محاکمه و مجازات خواهیم کرد.

اردوغان در اشاره به فتح الله گولن هم پیمان سابق و رقیب سیاسی فعلی خود و افرادی که در انتشار این نوار صوتی علیه دولت تحت رهبری وی دست داشته اند، گفت: با شنود سخنان محرمانه به چه کسی خدمت می کنید؟

احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز در جمع خبرنگاران گفت:عملیات شنود مکالمات مسئولان که ماموریت های مهمی در دولت دارند؛ اعلام جنگ آشکار با دولت و مردم ترکیه است.
کد N197025