خطر رشد قدرت پول در روند انتخابات هند

هند,انتخابات

دهلی نو - ایرنا - رییس کمیسیون انتخابات هند جرایم سیاستمداران را یکی از بزرگترین چالش های پیش روی کشورش دانست.

به گزارش ایرنا، ˈاچ.اس. برهماˈ در نشست دو روزه مدیریت انتخابات هند که روز پنجشنبه به پایان رسید ضمن بیان این مطلب افزود: یکی از چالش هایی که حاکمیت هند با آنها مواجه است، رشد قدرت پول در روند انتخابات است.

وی ضمن تاکید بر اینکه قدرت پول موجب ایجاد حوزه های کاری ˈناهموارˈ می شود، افزود: نقش احزاب سیاسی در تقویت روند حکومت داری برای انتخاب کاندیدای شایسته بسیار مهم است.

رییس کمیسیون انتخابات هند وظیفه برگزاری انتخابات پیش روی هند را بسیار دشوار دانست و گفت: در سال 1952 که نخستین انتخابات در هند برگزار شد، تعداد شرکت کنندگان به زحمت به یک میلیون و 700 هزار نفر می رسید ولی در انتخابات امسال 825 میلیون هندی واجد شرایط رای دادن هستند.

وی با اشاره به گستره حوزه های رای گیری در سراسر هند اظهارداشت: برخی از این حوزه ها درارتفاع 16هزار پایی بالاتر از سطح دریا قرار دارند.

رییس کمیسیون انتخابات هند با اشاره به اینکه با وجود تنوع و پراکندگی حوزه های انتخاباتی، کمتر از چهار هزار نفر از کارکنان دولتی در آنجا کار می کنند و تعداد کلی نیروی حوزه های رای گیری به یک میلیون نفر می رسد، گفت: به این ترتیب تشکلیات انتخاباتی چندان بزرگی در هند وجود ندارد.

انتخابات مجلس عوام هند (لوک سابا) هر پنج سال یک بار برگزار می شود . انتخابات عمومی شانزدهمین دوره لوک سابا از هفت آوریل (18 فروردین ) تا 12 می (22 اردیبهشت ) در 9 مرحله برگزار می شود. این طولانی ترین انتخابات تاریخ هند است و برای مشخص کردن 543 نماینده مجلس عوام انجام می گیرد.

پس از این انتخابات حزب حاکم در مجلس باید دولت جدید هند را تشکیل دهد و بدین ترتیب دوره نخست وزیر ˈمانموهان سینگ ˈ از حزب کنگره نیز به پایان می رسد.

آساق ** 2165 ** 275 **
کد N196894