اوباما : در حال بررسی تحریم روسیه هستیم

رنتزی,ایتالیا

رم - ایرنا - بارک اوباما رییس جمهور آمریکا پس از دیدار با ˈمتئو رنتزیˈ نخست وزیر ایتالیا گفت: ما با همراهی متحدین خود در حال بررسی تحریم بخش های مختلف اقتصاد روسیه هستیم.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، اوباما پس از دیدار با نخست وزیر ایتالیا ساعتی پیش در کنفراس مطبوعاتی مشترک اظهار کرد: اعمال تحریمات احتمالی علیه روسیه باید کمترین تاثیر را برای شرکت های امریکایی و ایتالیایی و بیشترین تاثیر را برای روسیه داشته باشند. البته امیدوارم تا روسیه با راه حل صلح امیز بحران اوکراین موافق باشد. ما هنوز هیچ تحریمی علیه بخش های مختلف اقتصادی روسیه اعمال نکرده ایم بلکه در حال بررسی آن با متحدانمان هستیم.

اوباما افزود: وامی که امروز صندوق بین المللی پول به اوکراین اختصاص داد حاکی از اتحاد جهانی در قبال کی یف است که باید تصمیمات مشکلی را در لحظات دشوار اتخاذ کند. نخستین کمک ها حدود 27 میلیارد دلار خواهد بود و از کنگره نیز می خواهم تا به اوکراین کمک کند.

رنتزی نیز گفت: اقتصاد ایتالیا توان اجرای تعهداتش در اوکراین و مقابله با بحران احتمالی انرژی را دارد. ما بدهی دولتی بزرگی داریم اما پس اندازهای ما چهار برابر بدهی هایمان است. ما می توانیم با بحران احتمالی انرژی مقابله کنیم ما منابع برای مقابله با ان را داریم.

رنتزی گفت: روابط میان امریکا و ایتالیا و اتحادیه اروپا در خصوص بحران اوکراین ادامه دارد. ما در بروکسل بطور مشترک علیه تصمیمات ضد حقوق بین المللی روسیه اعتراض کردیم.

وی افزود: در ماه های آتی ایتالیا سعی خواهد کرد تا به عنوان رییس دوره ای اتحادیه اروپا موضوع رشد اقتصادی و اشتغال را به جلو ببرد ما می خواهیم ایتالیا را عوض کنیم زیرا با این کار کمک به ایجاد تغییرات در اتحادیه اروپانیز می شود و می توان روابط خوب و قویتری با امریکا داشت.

اوباما و رنتزی در دیدار با یکدیگر در باره موضوعات مختلف از جمله اقتصاد، امنیت، هزینه دفاعی، توافقات تجاری، مبادلات آزاد و موضوعات بین المللی از بحران اوکراین تا تحریم روسیه ، خاورمیانه، لیبی و سوریه صحبت کردند.

اوباما همچنین از نقش ایتالیا در عرصه بین المللی بویژه در لیبی ، لبنان و افغانستان قدردانی کرد.

اوباما قبل از دیدار با رنتزی با ˈجورجو ناپولیتانوˈ همتای ایتالیایی خود پشت درهای بسته در باره موضوعات مختلف از جمله ایران،سوریه، اوکراین و تلاش ایتالیا و اتجادیه اروپا برای خروج از بحران اقتصادی دیدار و گفت و گو کرد.

سفر بارک اوباما به رم در میان تدابیر شدیدامنیتی پس از بازدید از آمفی تئاتر کولوسئو (محل مبارزه میان گلادیاتورها در زمان روم باستان) پایان یافت.

وی فردا جمعه پایتخت ایتالیا را به مقصد عربستان ترک می کند.

دولت جدید ایتالیا به منظور صرفه جویی در هزینه های دولتی قصد دارد شمار سفارش هواپیماهای شکاری ˈاف 35ˈ از آمریکا را از 90 فروند به 45 فروند کاهش دهد تا بتواند پول آن را در جای دیگر استفاده کند.

این در حالی است که اوباما به اتحادیه اروپا و ایتالیا هشدار داد که امنیت هزینه دارد و اینکه نباید از هزینه های دفاعی زیاد کاسته شود.

سفر اوباما به ایتالیا در حالی انجام شد که ده ها انجمن و شبکه های ضد آمریکایی بعدازظهر امروز در مقابل سفارت این کشور در رم با ˈاوباما به خانه ات برگردˈ تظاهرات کردند.

مخالفان همچنین خواستار از هم پاشی کلیه پایگاه های نظامی واشنگتن در ایتالیا و همچنین پایان مشارکت این کشور در ماموریت های نظامی در خارج از کشور شدند.

رییس جمهوری آمریکا که شب گذشته با پرواز ˈایرفورس وانˈ از بلژیک وارد رم شد امروز صبح ر میان تدابیر شدید امنیتی با پاپ فرانسیس رهبر مذهبی کاتولیک ها در واتیکان دیدار کرد.

سفر اوباما به ایتالیا در حالی انجام شد که روز گذشته ده ها پوستر ضد آمریکایی و در حمایت از پوتین و سیاست های روسیه در دیوارهای مناطق مختلف و حساس شهر رم چسبانده شده بود.

گفتنی است که شهر رم نیز به مدت 60 ساعت چهره ای امنیتی آمریکایی به خود گرفته است و بیش از یک هزار پلیس و ده ها مامور ویژه، مسوولیت حفظ امنیت هیات آمریکایی را از زمین و هوا در شش منطقه حساس پایتخت ایتالیا بر عهده دارند.

اروپام **2171 **1917
کد N196839