مرکل: اروپا باید در اتکا به منابع انرژی روسیه تجدید نظر کند

روسیه,اوکراین

برلین - ایرنا - صدر اعظم آلمان روز پنج شنبه با انتقاد از سیاست های مسکو در قبال بحران اوکراین و تهدید این کشور به اعمال تحریم های اقتصادی بیشتر درصورت تشدید اوضاع، خواستار تجدید نظر اروپا در اتکا به منابع انرژی نفت و گاز روسیه شد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری دولت آلمان،آنگلا مرکل بعد از ظهر پنج شنبه بعد از دیدار با استیون هارپر نخست وزیرکانادا در برلین،طی سخنانی از کشورهای اروپایی خواست به خاطر مواضع اتخاذ شده از سوی مسکو درمورد شبه جزیره کریمه،در سیاست های خود در زمینه انرژی تجدید نظر کامل کرده و اتکا به گاز و نفت روسیه را کاهش دهند.

مرکل با بیان اینکه اروپا بیش از حد به منابع انرژی روسیه متکی شده است،گفت:بسیاری از کشورهای اروپایی به مراتب بیشتر از آلمان به نفت و گاز روسیه متکی هستند و باید برای کاهش این اتکا فکری اساسی انجام شود.

این اظهارات صدراعظم آلمان به دنبال درخواست لهستان از برلین برای کاهش اتکا به گاز روسیه ، مطرح می شود که به اعتقاد ورشو این نیاز آلمان به مانعی بزرگ در راه افزایش فشار این کشور به مسکو به خاطر مواضعش در قبال بحران اوکراین تبدیل شده است.

مرکل درحالی خواستار تجدید نظر در سیاست اتکا به مسکو در تامین انرژی از سوی اروپایی ها شده است که بیش از 35 درصد گاز مورد نیاز آلمان توسط روسیه تامین می شود و یک سوم نیاز اروپا به گاز را این کشور تامین می کند که در مسیر انتقال این گاز به اروپا، اوکراین نقش اساسی ایفا می کند.

به گزارش رسانه ها برخی از کشورهای حوزه بالتیک عضو اتحادیه اروپایی که عضو ناتو هم هستند حتی تا 100 درصد گاز مورد نیاز خود را از روسیه تامین می کنند و تحریم روسیه از سوی اروپا و اقدامات تلافی جویانه مسکو تبعات سنگینی برای این کشورها خواهد داشت.

در گذشته نیز اروپایی ها از این ابراز نگرانی می کردند که مسکو از گاز به عنوان سلاحی برای دستیابی به اهداف سیاسی خود استفاده کند.

براساس این گزارش صدراعظم آلمان همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در نشست خبری مشترک با هارپر، تاکید کرد که مراحل اول و دوم تحریم ها درمورد روسیه اعمال شده و اگر این کشور در سیاست های خود در قبال اوکراین و کریمه تجدید تظر نکنند و درصورت تشدید اوضاع،تحریم های بیشتری علیه مسکو در آینده اعمال خواهد شد.

به گفته مرکل، روند صلح خاورمیانه و برنامه هسته ای ایران از جمله مسائل مهم دیگری بوده است که در ملاقات با نخست وزیر کانادا مورد بحث و گفت و گو قرار گرفته است.

اروپام** 2051** 1701 **1917
کد N196834