کارشناس سیاسی جمهوری آذربایجان: اقتصاد مقاومتی از سوی ایران وارد ادبیات سیاسی جهان شد

اقتصاد مقاومتی,باکو

باکو- ایرنا-ˈمائیس گلعلی افˈ دبیر اجرایی بلوک سیاسیˈوطنˈ و رییس سابق حزب سبزهای جمهوری آذربایجان با اشاره به تجربه 35 ساله اقتصاد مقاومتی در ایران ، این نظریه را مفهوم جدیدی دانست که از سوی جمهوری اسلامی ایران وارد ادبیات سیاسی و اقتصادی جهان شده است.

این تحلیلگرمسایل سیاسی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا ضمن تمجید از وحدت و همبستگی ملت و دولت ایران در ایجاد مدل اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد : از نظر تئوری همه دولتها و ملتها خواهان مصون ماندن در برابر تاثیرات قدرت های خارجی هستند و این یک امر طبیعی است . ولی تحقق این خواسته بسیار دشوار است. زیرا در اغلب موارد ، همراه شدن مداخله های سیاسی و نظامی با تحریم های اقتصادی آمریکا علیه کشورهای دیگر،حفظ وحدت ملی در کشورها را با مشکل مواجه می کند.

وی با اشاره به سیاست های استعماری آمریکا و غرب که پس از جنگ جهانی دوم به اسم روند جهانی سازی آغاز شده ، افزود : مدل استعماری رایج در قرون وسطی که همزمان با مراحل اولیه کاپیتالیسم بود، اینک جای خود را به مدل ˈاستعمار مالیˈ داده و ˈاستعمار دلاریˈ اکنون بر کل دنیا سایه افکنده است.

وی تصریح کرد: کشورهای جهان نخست توسط موسسات بین المللی مالی جذب می شوند و سپس از سوی همین موسسات و بانک های تابعه کاملا تحت کنترل آمریکا قرار می گیرند. بدین ترتیب کشورهایی که بخواهند بر خلاف منافع آمریکا عمل کنند، تحت تحریم قرار می گیرند و اقتصادشان فلج می شود.

به گفته این فعال سیاسی، ماهیت ˈ اقتصاد مقاومتیˈ ایجاد توان لازم در نظام اقتصادی کشور برای مقابله با چنین تحریمهایی است و صرفا این نوع مدل اقتصادی است که توان خود اتکائی را در کشورها بوجود می آورد.

گلعلی اف ، اقتصاد لیبرالیستی رایج در دنیا را صرفا برآورنده منافع آمریکا دانست و گفت: امروز دلار در همه جای دنیا حرف اول را می زند. بسیاری از کشورهایی که خودشان را مستقل می نامند، علیرغم داشتن پول ملی، واحد پولی واقعی آنها دلار است.

وی توضیح داد: آمریکا صرفا با چاپ دلار ثروت جهان را می مکد و در صورت مواجه شدن با مقاومت کشورها سعی می کند با استفاده از حربه نظامی طرف مقابل را از میان بردارد.

هنوز تعداد کشورهایی که عزم مبارزه با آمریکا را دارند، اندک است و تنها ایران توانسته این مبارزه را در مقیاس وسیعی پیش ببرد. زیرا ایران مدل مدیریتی جدیدی دارد که وجه تمایز و برتری این کشور نسبت به سایر کشورهاست. به عبارتی ترکیب مدیریت جدید و اقتصاد مقاومتی در ایران نتیجه موفقیت آمیزی داشته است.

این کارشناس آذری ، مالکیت بر ثروتهای ملی، عدم وابستگی واحد پول ملی به دلار، نجات کشور از وابستگی به واردات، بی اثر شدن تحریم ها، تولید محصولات ضروری برای تامین نیاز داخلی، عدم وابستگی رشد اقتصادی ، پیشرفت علوم و فناوری ها، افزایش ابتکارات در زمینه اقتصادی و رفع بیکاری در کشورها را از جمله ویژگی های اقتصاد مقاومتی برشمرد.

وی تاکید کرد: اهمیت اصلی این نوع از اقتصاد، نیل به استقلال واقعی است. زیرا در کشورهایی که این مدل اقتصادی را پیاده می کنند، قدرت دفاعی و حس میهن پرستی بالایی وجود دارد.

به گفته وی، بسیج ملت و برقراری یک نظام مدیریتی کارآمد لازمه اقتصاد مقاومتی است و از این منظر، اقتصاد مقاومتی تنها به زمینه اقتصادی محدود نشده و یک فعالیت سیاسی و فرهنگی نیز محسوب می شود.

خاورم*1206* 1917
کد N196833