مجمع عمومی سازمان ملل خواستار احترام به تمامیت ارضی اوکراین شد

اوکراین

سازمان ملل، ایرنا - 100 کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل با دادن رای موافق به پیش نویس قطعنامه ای که خواهان احترام به تمامیت ارضی اوکراین است، الحاق کریمه به خاک روسیه را غیر قانونی اعلام کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا از مقر اصلی سازمان ملل متحد صبح روز پنج شنبه به وقت محلی پیش نویس قطعنامه ی ارایه شده از سوی کشورهای اوکراین،کانادا، کاستاریکا، آلمان، لیتوانی و لهستان مبنی بر احترام به تمامیت ارضی اوکراین به رای گیری گذاشته شد که با 100رای موافق، 11 رای مخالف و 58 رای ممتنع به تصویب رسید.

بر اساس بندهایی از این قطعنامه ، رفراندوم برگزار شده در کریمه و الحاق آن به خاک روسیه غیر قانونی اعلام شده است و همچنین از مقام های مسکو و کی یف خواسته شده که اختلافات خود را بر سر میز مذاکره حل و فصل کنند.

در این نشست ˈآندری دشیتسیاˈ وزیر خارجه موقت اوکراین روسیه را به عدم پایبندی به توافق های خود با اوکراین، از جمله توافق بوداپست متهم کرد و از کشورهای عضو سازمان ملل خواست که با رای مثبت به این قطعنامه پیامی محکم برای احترام به قوانین بین الملل و محکومیت استفاده از زور برای کشور گشایی به دنیا بفرستند.

وی اظهار داشت که رای به این پیشنهاد همانند رای به منشور سازمان ملل و احترام به قوانین بین الملل محسوب می شود.

ˈویتالی چورکینˈ، نماینده دایم روسیه در سازمان ملل اقدامات انجام شده برای برکناری دولت سابق در اوکراین را شورشی سازمان یافته شده خواند و گفت : تنش های داخلی اوکراین سناریوی کشورهای غربی برای قطع رابطه این کشور با روسیه می باشد.

توماس هارتینگ نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل در این نشست گفت : رای به این قطعنامه رای به منشور سازمان ملل است زیرا وظیفه جامعه بین المللی محکوم کردن و مقابله با استفاده از زور برای اشغال سایر کشورها می باشد.

وی با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا رفراندوم برگزار شده در کریمه را به رسمیت نمی شناسد، از مقام های دولت روسیه خواست که به تعهدات خود با دولت اوکراین و قوانین بین المللی احترام بگذارد و پاییند باشد.

نماینده دائم کوبا هم در مخالفت با پیش نویس قطعنامه مذکور گفت : برخی از دولت های غربی همواره چشم طمع به منابع کشورهای کوچک دارند و به بهانه دمکراسی و حقوق بشر به دنبال تغییر دولت هایی هستند که منافع آنان را تامین نمی کند.

هفته گذشته نیز شورای امنیت سازمان ملل تلاش کرد با صدور قطعنامه ای الحاق کریمه به خاک روسیه را محکوم کند که با وتوی ویتالی چورکین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل این قطعنامه تصویب نشد.

اروپام 1908
کد N196782