پس از ماه ها توقیف در هند/

ˈ دیانته ˈ آزاد شد

ایران,هند

دهلی نو - ایرنا - کشتی ˈدیانتهˈ سرانجام پس از ماه ها توقیف در آبهای هند،صبح روز پنجشنبه آبهای سرزمینی این کشور را به سوی ایران ترک کرد.

به گزارش ایرنا، این کشتی بیش از دو سال قبل به دلیل شکایت یک بانک سنگاپوری نزد دادگاه محلی بمبئی و به اتهام پرداخت نکردن بخش از بدهی های خود به بانک مزبور توقیف گردید.

عدم اطلاع رسانی به موقع دستگاه های ذیربط داخلی به وزارت امور خارجه کشورمان و سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو به همراه پیچیدگی های نظام قضایی هند و مشکلات ناشی از تحریم در زمینه انتقال مطالبات طرف سنگاپوری از جمله مهمترین عوامل توقیف طولانی مدت این کشتی در هند بود.

با پیگیری های گسترده به ویژه مذاکرات انجام شده در جریان سفر ماه گذشته ˈمحمد جواد ظریف ˈ وزیر امور خارجه ایران به دهلی نو و دیدار با مقام های ارشد هندی از جمله ˈحامد انصاری ˈ معاون رییس جمهور و ˈمانموهان سینگˈ نخست وزیر هند، وزارت خارجه این کشور وعده داد در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل مساعدت و اقدام لازم به عمل آورد.

براساس اطلاعات دریافتی، کشتی دیانته عصر دیروز لنگرگاه خود در حوالی بندر موندرا در شمال شرقی هند را ترک کرد و صبح امروز (پنجشنبه) نیز با خروج از آبهای سرزمینی این کشور و ورود به آبهای بین المللی سفر به سوی ایران را آغاز نمود.

ˈدیانتهˈ ساخت سنگاپور است و دادگاه این کشور اعلام کرده بود این کشتی بدهی هایی به شرکت سازنده اش دارد.

گرچه با اعلام حکم توقیف شرکت دارنده آن پرداخت بدهی ها را در دستور کار خود قرار داد، اما کندی سیستم اداری هند و روند طولانی طی شدن مسیرهای حقوقی و قضایی برای صدور و اجرای احکام جدید، پرداخت بدهی این کشتی را به مساله ای پیچیده تبدیل کرد که تا هفتم فرودین سال 93 طول کشید.

آساق ** 275 **
کد N196560