مادورو: با کودتاگران بشدت برخورد می کنیم

ونزوئلا,کودتا

مادرید- ایرنا- ˈنیکلاس مادوروˈ رئیس جمهوری ونزوئلا وعده داد که شدیدترین قانون را علیه سه ژنرال نیروی هوایی که قصد داشتند علیه دولت کودتا کنند را اعمال خواهد کرد.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری اروپاپرس، مادورو که چهارشنبه شب در مراسم بیستمین سالروز خروج هوگو چاوز رئیس جمهوری فقید ونزوئلا از زندان صحبت می کرد در این رابطه اذعان نمود که اگر سرانجام مشخص شود که این سه ژنرال بیگناه هستند، ˈبسیار خوشحالˈ خواهد شد.

وی گفت: اگر شواهد و شهادت های موجود علیه سه ژنرال اثبات شوند، به نام اخلاق نیروهای مسلح ملی بولیواری، شدیدترین قانون را علیه آنها اعمال خواهم کرد.

مادورو اضافه کرد: در هر صورت بسیار خوشحال می شوم اگر در چارچوب تحقیقات، هر کدام از آنها، بی گناه شناخته شوند.

در همین راستا، مادورو بر نیاز حفظ وحدت میان نظامیان و غیرنظامیان و عمل روزانه به آن تاکید کرد و گفت که نیروی ارتش بولیواری، دیگر همانند قبل نخبه گرا نیست بلکه یک نیروی عمیقا مردمی با ریشه بولیواری و چاویست است.

سه ژنرال یادشده که هویت آنها مشخص نشده در روز سه شنبه دستگیر شدند زیرا به گفته مادورو ، ˈقصد قیام نیروی هوایی علیه دولت قانونیˈ را داشتند. در این باره رئیس جمهوری ونزوئلا، مخالفان دولت را به طور غیرمستقیم مسوول این کودتا دانست.

مادورو از طرفداران خود خواست که نسبت به این ˈکودتای مداومˈ هوشیار باشند.

وی با اشاره به برپا کردن آتش در دانشگاه ها و خرابکاری در سیستم برق، گفت: من هیچوقت در طول سالهای نبرد سیاسی، چیزهایی که به تازگی دیدم را ندیده بودم.

از سوی دیگر، وی به مساله ˈماریا کورینا ماچادوˈ نماینده سابق حزب مخالف دولت در مجلس ملی که روز دوشنبه به دلیل پذیرفتن سمت نمایندگی دوره ای پاناما نزد سازمان کشورهای آمریکایی از مجلس اخراج شد، اشاره کرد.

رئیس جمهوری ونزوئلا در این مورد گفت: هیچ شکی نیست که ماچادو بر اساس تکبر بورژوای خود، قانون اساسی را نقض کرد. هیچوقت دیده نشده که یک کارمند به یک سازمان بین المللی برود و با بد حرف زدن از ونزوئلا خواهان مداخله خارجی شود.

مادورو همچنین اعلام کرد که شورای ملی انتخاباتی در ساعات آینده، فراخوان انتخابات محلی در شهرهای سن دیگو و سن کریستوبل در استان تاچیرا خواهد داد زیرا شهرداران آنها ، ˈانزو اسکارانوˈ و ˈدانیل سبایوسˈ به دلیل شرکت مظنون در موج خشونت ها، از سمتشان برکنار شده و به حبس محکوم شده اند.

وی خاطرنشان کرد که حزب حاکم سوسیالیست متحد ونزوئلا، نامزدهایی برای این انتخابات دارد و در نخستین روزی که شورای انتخاباتی اعلام کند ثبت نام خواهند کرد. در این مورد وی از یگان های نبرد بولیوار تقاضا کرد تا برای رای دادن خود را آماده کنند.

وی افزود: ما هیچ وقت در سن دیگو و سن کریستوبل پیروز نشدیم اما این بار برای تضمین صلح در این شهرها، پیروز خواهیم شد.

مادورو از مخالفان خواست که نامزدهای خود را معرفی کنند و هشدار داد که اگر مخالفان پیروز این انتخابات شوند باید به قانون اساسی، رئیس جمهوری قانونی و ملت ونزوئلا احترام بگذارند.

اروپام **1234** 1337
کد N196533