روحانی کابل را به مقصد تهران ترک کرد

ایران,نوروز

کابل- ایرنا - رییس جمهوری اسلامی ایران که صبح امروز(پنجشنبه) برای شرکت در جشن جهانی نوروز وارد پایتخت افغانستان شد، لحظاتی پیش پس از شرکت در جشن حوزه نوروز، کابل را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی بعد از ظهر پنجشنبه پس از شرکت در جشن جهانی نوروز که با حضور روسای جمهوری کشورهای افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و شماری از مقامهای 11 کشور حوزه نوروز در کابل پایتخت افغانستان برگزار گردید، عازم ایران شد.

روحانی در این سفر در دو نشست جداگانه، سه جانبه با روسای جمهوری کشورهای فارسی زبان و نشست چهارجانبه با حضور رییس جمهوری پاکستان و رئیسان جمهوری کشورهای فارسی زبان به لزوم همکاری و اتحاد منطقه ای تاکید کرد.

رییس جمهوری اسلامی ایران پس از این نشست ها در قصر سلام خانه حضور یافت و در آیین رسمی جشن جهانی نوروز در افغانستان شرکت کرد.

حجت اسلام و المسلمین حسن روحانی که دومین سخنران این مراسم پس از حامد کرزی رییس جمهور افغانستان بود، حوزه نوروز را به اتحاد جامع منطقه ای فرا خواند و گفت می توانیم پایه گذار یک اتحاد جامعه منطقه ای باشیم که توسعه و پیشرفت ملتها هدف مشترک آن باشد و کیفیت زندگی در منطقه را ارتقاء دهد.

رییس جمهور کشورمان گفت: نوروز، شادمانه ما را در کنار یکدیگر گرد آورد و بر سفره سبز خود میهمان کرد، سفره ای که رنگ و بوی هزاران ساله دارد و یادگار مدنیتی رفیع و انسانی است.

ˈحامد کرزیˈ رییس جمهور افغانستان نیز در این مراسم نوروز را آیین و سنت دیرینه مردم حوزه نوروز دانست و به لزوم تقویت فرهنگ نوروز تاکید کرد.

رئیسان جمهوری تاجیکستان و پاکستان نیز در ادامه با برشمردن مشترکات فرهنگی کشورهای منطقه همکاری بیش از پیش را ضروری دانستند.

رئیسان جمهور و میهمانان خارجی سپس در قصر گلخانه برای ادای فریضه نماز گرد آمدند و با حضور در قصر چهار چنار در ضیافت رسمی ناهار رییس جمهوری افغانستان شرکت کردند.

آساق/1429/1501
کد N196531