داوداوغلو، دولت دمشق را متهم به ایجاد خلاء امنیتی در مرزها کرد

سوریه

آنکارا- ایرنا - ˈ احمد داوداوغلوˈ وزیرامورخارجه ترکیه که کشورش ازآغاز بحران در سوریه ازمعارضان سوری حمایت می کند، دولت دمشق را به ایجاد خلاء امنیتی در مرزهای دوکشور متهم کرد.

به گزارش روزپنجشنبه ایرنا ، وی درگفت وگو با روزنامه ˈملیت ˈ چاپ ترکیه ادعا کرد: نیروهای گروه دولت اسلامی عراق وشام(داعش) با نیروهای نظامی سوریه نبرد نمی کنند بلکه با نیروهای به اصطلاح ارتش آزاد این کشور در حال جنگ هستند.

وی گفت : این خلاء امنیتی در نزدیکی مرزهای ترکیه براین کشور تاثیر منفی گذاشته است.

داوداوغلو با اشاره به افزایش درگیری ها در نزدیکی مرزهای ترکیه و سوریه با عنوان اینکه ترکیه تدابیر امنیتی لازم را اتخاذ وارتش این کشور در آماده باش کامل بسر می برد ، افزود : تمامی تدابیر امنیتی در این خصوص به اجرا گذاشته شده است.

وزیر امور خارجه ترکیه به سرنگونی کردن یک فروند جنگنده سوری توسط جنگنده های این کشور در روز یکشنبه گذشته اشاره وادعا کرد که ساقط کردن هواپیمای سوریه توسط جنگنده های ترکیه به علت تجاوز به خاک ترکیه وبرای نشان دادن قدرت بازدارندگی این کشور با اهمیت بود.

این درحالی است که خلبان جنگنده سوری پس از سقوط اعلام کرد که به حریم هوایی ترکیه تجاوز نکرده است.

داوداوغلو درمورد اخبار منتشر شده توسط رسانه های داخلی وخارجی مبنی برحمایت تسلیحاتی ترکیه ازگروه تروریستی القاعده درسوریه گفت: چنین مساله ای صحت ندارد . ترکیه حمایت های خود از مخالفین سوری را پنهان نکرده است و به صراحت حمایت از القاعده را تکذیب می کنیم .

سازمان های ملل متحد ودیده بان حقوق بشر به تازگی با انتشار گزارشاتی ترکیه را به حمایت تسلیحاتی ازگروه تروریستی القاعده متهم کردند.

وی درادامه سیاست ترکیه درمورد سوریه را یک سیاست عاقلانه خواند وادعا کرد که در 911 کیلومتر فراسوی مرزهای ترکیه جنگ ازسه سال پیش جریان دارد ولی ترکیه باسیاست عاقلانه و با فراست خود مانع از سرایت این جنگ به خاک خود شده است.

ترکیه ازآغاز بحران درسوریه به همراه کشورهای عربستان سعودی وقطر ازمعارضان و تروریست های سوری حمایت به عمل آورده است.

خاورم**2012**230**536
کد N196429