توافق سران اتحادیه اروپا و آمریکا بر سر همکاری جهت اعمال تحریم‌ اقتصادی علیه روسیه

در حالی که رئیس جمهوری آمریکا بر همکاری این کشور و اتحادیه اروپا علیه چالش‌های امنیتی تاکید کرد رئیس شورای اروپایی و رئیس کمیسیون اروپا به ساختار دولتی جامع برای خروج اوکراین از بحران اشاره کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هرمن ون رامپوی، رئیس شورای اروپا و خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپایی، کی‌یف را تشویق کردند و اطمینان دادند که ساختار دولتی جامع است و تنوع منطقه‌ای برای حفاظت کلی از حقوق ملیت‌های اقلیت را منعکس می‌کند.

این سه رهبر مخالفت خود را با الحاق کریمه به روسیه بیان کردند و از مسکو خواستند تا گفت‌وگوی واقعی با کی‌یف برای به دست آوردن راه حل سیاسی انجام دهد.

اوباما، رامپوی و باروسو اظهار کردند: هرگونه اقدامی که روسیه برای بی‌ثبات کردن وضعیت اوکراین انجام دهد امکان دارد عواقب بیشتر و فراگیری در روابط اتحادیه اروپا و آمریکا با روسیه در زمینه اقتصادی داشته باشد.

آنها همچنین از همکاری فراآتلانتیکی در امور خارجه و سیاست امنیتی حمایت کردند.

در این نشست سه جانبه، باراک اوباما به همکاری آمریکا با اتحادیه اروپا در زمینه چالش‌های امنیتی تاکید کرد، ولی نتوانست خشم و نگرانی اروپایی‌ها را در مورد رسوایی شنود تلفنی و اینترنتی توسط سرویس‌های آمریکایی تسکین دهد.

در نشست سران اتحادیه اروپا و آمریکا پیدا کردن مکانیزمی مناسب برای جلوگیری از تهدیدات مربوط به سفر برخی تندروها به کشورهای ناامن مانند سوریه برای جنگیدن علیه دولت این کشورها

مورد بررسی قرار گرفت.

این سه رهبر از تحکیم همکاری فراآتلانتیکی ابراز خشنودی کردند. این همکاری در چارچوب ایجاد توانایی‌های دولت‌های شریک برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی به خصوص در ساحل، مغرب، شاخ آفریقا و پاکستان است.

آمریکا و اتحادیه اروپا توافق کردند، در صورتی که مسکو دست به اقدامات جدید در اوکراین بزند برای همکاری جهت تحریم‌های احتمالی اقتصادی علیه روسیه عمل می‌کنند.

باراک اوباما، خوزه مانوئل باروسو و هرمان ون رامپوی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: شرایط در اوکراین لزوم تقویت امنیت انرژی اروپا را ثابت می‌کند و ما به دنبال تلاش‌های جدید برای رسیدن به این منظور هستیم.

رئیس جمهوری آمریکا، رئیس کمیسیون و رئیس شورای اروپا ادامه دادند: ما از چشم‌انداز صادرات گاز طبیعی مایع آمریکا در آینده استقبال می‌کنیم چرا که افزایش تقاضای دنیا به نفع اروپا و دیگر شرکای استراتژیک آن است.

انتهای پیام

کد N196377