حمایت آنگلا مرکل از تلاش برای اتحاد مجدد دو کره

سیاسی

صدراعظم آلمان در جریان سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به برلین بر حمایت آلمان از تلاش‌های سئول برای اتحاد مجدد دو کره تاکید کرد و گفت: تلاش برای اتحاد مجدد در شبه جزیره کره وظیفه‌ هر کشوری است.

صدراعظم آلمان در جریان سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به برلین بر حمایت آلمان از تلاش‌های سئول برای اتحاد مجدد دو کره تاکید کرد و گفت: تلاش برای اتحاد مجدد در شبه جزیره کره وظیفه‌ هر کشوری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با پارک گئون‌های، رئیس جمهوری کره جنوبی در برلین گفت: ما تمایل داریم تا هر آنچه را که می‌توانیم برای حمایت از کره جنوبی به منظور اتحاد مجدد در شبه جزیره کره انجام دهیم.

وی در ادامه گفت: آلمان به مدت 40 سال دچار جدایی بود و به آلمان شرقی و غربی تقسیم شده بود همانند کره که از زمان جنگ 1950 تا 1953 به کره شمالی و جنوبی تقسیم شده و به جای معاهده صلح یک معاهده آتش‌بس موقت میان دو کره به امضا رسیده و این اقدام باعث شده که دو طرف همچنان به صورت تکنیکی در جنگ با یکدیگر باشند.

آنگلا مرکل در ادامه این کنفرانس خبری مشترک گفت: این وظیفه و هدف ماست که برای احقاق اتحاد مجدد دو کره و ایجاد اتحاد ملی در شبه جزیره کره تلاش کنیم. همچنین قرار است این مساله میان وزرای امور خارجه کره جنوبی و آلمان مورد بحث قرار گیرد.

صدراعظم آلمان همچنین خواستار این مساله شد که دو کره باید مسائل را برای مردم هر دو کشور بازگو کنند و از ابهامات جلوگیری به عمل آورند.

پارک گئون‌های نیز گفت: کره جنوبی و آلمان هر دو مشترکاتی دارند که تجربه دردناک جدایی در کشور است به طوری که آلمان پس از سقوط دیوار برلین در سال 1982 و پس از 40 سال جدایی بین شرق و غرب این کشور بار دیگر متحد شد.

وی افزود: اتحاد آلمان نمونه‌ و مدلی واضح برای اتحاد مجدد صلح‌آمیز در شبه جزیره کره محسوب می‌شود.

سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به برلین پس از آن صورت گرفت که وی در نشست کره جنوبی ژاپن به میزبانی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در لاهه، هلند و با هدف اتحاد سه کشور علیه تهدید اتمی پیونگ یانگ شرکت کرد. پارک گئون‌های همچنین با یواخین گائوک، رئیس جمهوری آلمان در برلین پیش از ملاقات با مرکل دیدار و گفت‌وگو کرد.

انتهای پیام

کد N196200