رییس جمهور پاکستان برای شرکت در جشن جهانی نوروز وارد کابل شد

رییس جمهور پاکستان,افغانستان

کابل- ایرنا - ˈممنون حسینˈ رییس جمهوری پاکستان لحظاتی پیش با استقبال مقامهای دولت افغانستان برای شرکت در جشن جهانی نوروز وارد کابل شد.

به گزارش ایرنا، ˈممنون حسینˈ رییس جمهور پاکستان که به منظور شرکت در چهارمین جشن جهانی نوروز در افغانستان لحظاتی پیش وارد کابل شد قصد دارد با حامد کرزی و دیگران رئیسان جمهور و مقامهای شرکت کننده در جشن حوزه نوروز در کابل دیدار و گفت وگو کند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران نیز ساعتی پیش با استقبال ˈمحمد کریم خلیلیˈ معاون دوم رییس جمهور و دیگر مقامهای دولت افغانستان برای شرکت در چهارمین دوره جشن جهانی نوروز وارد کابل شد.

ˈمحمد جواد ظریفˈ وزیر امورخارجه، ˈمسعود سطانی فرˈ معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ˈحسام الدین آشناˈ مشاور فرهنگی رییس جمهور کشورمان، دکتر روحانی را در این سفر همراهی می کنند.

رییس جمهوری اسلامی ایران پیش ازعزیمت به افغانستان در تهران گفت امروز کشورهای منطقه بسیار به فرهنگ نوروز یعنی آشتی، صلح، تعامل و دوستی نیاز دارند.

رئیسان جمهور شرکت کننده در جشن حوزه نوروز قرار است در اجلاس چهارجانبه ایران، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان و همچنین اجلاسی در سطح 8 کشور با حضور 4 رییس جمهور و 4 کشور دیگر در سطح وزرای خارجه، معاونان و نخست وزیر دیدار و گفت وگو کنند.

ˈامام علی رحمانˈ رییس جمهور تاجیکستان نیز روز چهارشنبه در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و فرهنگی برای شرکت در جشن جهانی حوزه نوروز وارد کابل شد.

رئیس جمهوری تاجیکستان در بدو ورود به پایتخت افغانستان در کاخ ریاست جمهوری این کشور با حامد کرزی دیدار و گفت وگو کرد.

رئیسان جمهور این دو کشور پس از امضای 5 موافقتنامه همکاری در زمینه های سیاسی، فرهنگی، تجاری و حمل و نقل با شرکت در یک نشست خبری مشترک گسترش همه جانبه روابط دو کشور را ضروری دانستند.

نخستین دوره «جشن جهانی نوروز» 7 فروردین 1389 در تهران با حضور رییسان جمهوری ایران، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان و عراق و همچنین وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، معاون نخست وزیر ترکیه و سفیران کشورهای حوزه نوروز برگزار شد.

تاجیکستان و ترکمنستان در سالهای گذشته میزبان جشن جهانی حوزه نوروز بودند.

حامد کرزیˈ رییس جمهور افغانستان در جشن جهانی نوروز که سال 1392 در ترکمنستان برگزار شد، از سران حوزه تمدنی نوروز دعوت کرد جشن نوروز سال 1393 را در افغانستان تجلیل کنند.

جشن جهانی نوروز پیش از این قرار بود در منطقه خوش آب و هوای پغمان در 30 کیلومتری کابل برگزار شود اما به دلیل تغییرات جوی و مسایل امنیتی و همچنین آماده نبودن این مکان برای پذیرایی از میهمانان خارجی به کاخ ریاست جمهوری افغانستان انتقال یافت.

بیش از 300 میلیون نفر نوروز را با 3 هزار سال قدمت در کشورهای ایران، افغانستان، هند، پاکستان، ترکیه، ازبکستان، آذربایجان، قرقیزستان، تاجیکستان ، قزاقستان ، عراق و بسیاری دیگر از کشورها جهان گرامی می دارند.

در سپتامبر سال 2009 ، نوروز به عنوان میراث فرهنگی توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد ( یونسکو) به ثبت جهانی رسید.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در فوریه سال 2010 روز 21 مارس را به عنوان روز بین المللی نوروز و فرهنگ صلح در جهان با ریشه ایرانی به رسمیت شناخت و این روز را در تقویم خود جای داد.

آساق/1501
کد N196139