دکتر روحانی به منظور شرکت در جشن جهانی نوروز وارد کابل شد

ایران,روحانی

کابل – ایرنا - حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران با استقبال ˈمحمد کریم خلیلیˈ معاون دوم رییس جمهور و دیگر مقامهای دولت افغانستان برای شرکت در چهارمین دوره جشن جهانی نوروز وارد کابل شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈمحمد جواد ظریفˈ وزیر امورخارجه، ˈمسعود سطانی فرˈ معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ˈحسام الدین آشناˈ مشاور فرهنگی رییس جمهور کشورمان، دکتر روحانی را در این سفر همراهی می کنند.

رییس جمهوری اسلامی ایران پیش ازعزیمت به افغانستان در تهران گفت امروز کشورهای منطقه بسیار به فرهنگ نوروز یعنی آشتی، صلح، تعامل و دوستی نیاز دارند.

رییس جمهوری، نوروز را یک فرهنگ بسیار پویا توصیف کرد و گفت: ما در این فرهنگ، نظافت، پاکیزگی، خانه تکانی، نزدیک شدن افراد به یکدیگر، رفاقت، آشتی، مهربانی، همنوایی و همصدایی با طبیعت یعنی اعتدال و میانه روی را به عنوان آثار فرهنگ نوروز مشاهده می کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید هدف از سفرش یک روزه اش را به کابل شرکت در جشن جهانی نوروز و نشست سه جانبه با رئیسان جمهوری افغانستانو تاجیکستان به عنوان 3 کشور فارسی زبان و بررسی مسایل فرهنگی، سیاسی و اقتصادی مشترک عنوان کرد.

روحانی قرار است در اجلاس چهارجانبه ایران، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان و همچنین اجلاس در سطح 8 کشور با حضور 4 رییس جمهور و 4 کشور دیگر در سطح وزرای خارجه، معاونان و نخست وزیر شرکت کند.

روحانی، افغانستان را در آستانه خروج نیروهای خارجی و انتخابات در شرایط خاص توصیف و با بیان اینکه کل منطقه از افراطی گری، تروریسم و اختلافات رنج می برد، تصریح کرد که نشستن در کنار یکدیگر، طرح مباحث و حل و فصل مشکلات، می تواند به نفع کل منطقه باشد.

ˈامام علی رحمانˈ رییس جمهور تاجیکستان نیز روز چهارشنبه در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و فرهنگی برای شرکت در جشن جهانی حوزه نوروز وارد کابل شد.

رئیس جمهوری تاجیکستان در بدو ورود به پایتخت افغانستان در کاخ ریاست جمهوری این کشور با حامد کرزی دیدار و گفت وگو کرد.

رئیسان جمهور دو کشور پس از امضای 5 موافقتنامه همکاری در زمینه های سیاسی، فرهنگی، تجاری و حمل و نقل با شرکت در یک نشست خبری مشترک گسترش همه جانبه روابط دو کشور را ضروری دانستند.

نخستین دوره «جشن جهانی نوروز» 7 فروردین 1389 در تهران با حضور رییسان جمهوری ایران، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان و عراق و همچنین وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، معاون نخست وزیر ترکیه و سفیران کشورهای حوزه نوروز برگزار شد.

تاجیکستان و ترکمنستان در سالهای گذشته میزبان جشن جهانی حوزه نوروز بودند.

حامد کرزیˈ رییس جمهور افغانستان در جشن جهانی نوروز که سال 1392 در ترکمنستان برگزار شد، از سران حوزه تمدنی نوروز دعوت کرد جشن نوروز سال 1393 را در افغانستان تجلیل کنند.

جشن جهانی نوروز پیش از این قرار بود در منطقه خوش آب و هوای پغمان در 30 کیلومتری کابل برگزار شود اما به دلیل تغییرات جوی و مسایل امنیتی و همچنین آماده نبودن این مکان برای پذیرایی از میهمانان خارجی به کاخ ریاست جمهوری افغانستان انتقال یافت.

بیش از 300 میلیون نفر نوروز را با 3 هزار سال قدمت در کشورهای ایران، افغانستان، هند، پاکستان، ترکیه، ازبکستان، آذربایجان، قرقیزستان، تاجیکستان ، قزاقستان ، عراق و بسیاری دیگر از کشورها جهان گرامی می دارند.

در سپتامبر سال 2009 ، نوروز به عنوان میراث فرهنگی توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد ( یونسکو) به ثبت جهانی رسید.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در فوریه سال 2010 روز 21 مارس را به عنوان روز بین المللی نوروز و فرهنگ صلح در جهان با ریشه ایرانی به رسمیت شناخت و این روز را در تقویم خود جای داد.

آساق/1501
کد N196075