هشدار مالکی در مورد تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق

نوری مالکی,انتخابات

تهران– ایرنا– ˈنوری مالکیˈ نخست وزیر عراق روز چهارشنبه در پی استعفای کمیته عالی انتخاباتی این کشور، هشدار داد که این امر می تواند به تعویق برگزاری انتخابات پارلمانی بیانجامد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بغداد، گرچه دیپلمات ها با استناد به توافق نظر تمامی احزاب سیاسی مهم بر برگزاری به هنگام انتخابات، تاخیر در این خصوص را حتی با وجود استعفای دسته جمعی هیات 9 نفره کمیته عالی مستقل انتخاباتی عراق، بعید می دانند، اما حتی احتمال آن هم نگرانی هایی را موجب شده است.

در این راستا، مالکی در سخنرانی هفتگی خود که از تلویوزیون عراق پخش شد، هشدار داد که اگر کمیته عالی انتخابات استعفای خود را پس نگیرد، انتخابات به بعد موکول خواهد شد.

نخست وزیر عراق افزود: ما وارد تونلی خواهیم شد که ممکن است نتوانیم از آن خارج شویم.

کمیته انتخاباتی عراق از آنچه ابهام در قانون انتخابات این کشور یاد می کند، ناراضی است.

به موجب قانون انتخابات عراق، داوطلبان احراز کرسی های نمایندگی در مجلس عراق باید از شهره و آوازه خوبی برخوردار باشند.

براساس این گزارش، اما پارلمان عراق مقرر کرده است که پیشینه جنایی تنها مانع در برابر احراز صلاحیت برای نامزدی افراد در انتخابات است.

نوری مالکی ضمن درخواست از هیات انتخاباتی عراق برای پس گرفتن استعفای خود، از پارلمان نیز خواست که بند اصلاحی قانون انتخاباتی را در سریع ترین زمان ممکن تصویب کند.

رییس کمیته انتخاباتی عراق گفت که اصلاح قانون انتخاباتی می تواند به این بن بست پایان دهد.

براساس این گزارش، یک مقام دیپلماتیک که خواست نامش فاش نشود، گفت که هر چند استعفای کمیته انتخاباتی به پارلمان تسلیم شده است، اما انتظار نمی رود که پارلمان به دلیل حساس بودن موقعیت زمانی برای انتخابات، با این درخواست موافقت کند.

وی خاطر نشان کرد از آنجاکه بعید است پارلمان با استعفای کمیته انتخاباتی موافقت کند، انتخابات احتمالا طبق برنامه ماه آینده برگزار خواهد شد.

انتخابات پارلمانی عراق در ماه آینده، نخستین انتخابات سراسری از سال 2010 در این کشور است.

مترجمام**9109**
کد N195810