آلمان:تا زمانی که روسیه سیاست خود را تغییر ندهد،روابط عادی نخواهد شد

اوکراین,روسیه

برلین - ایرنا - وزیر امور خارجه آلمان بار دیگر با انتقاد از مواضع روسیه در قبال تحولات اخیر در اوکراین و برگزاری رفراندوم در شبه جزیره کریمه، گفت: تا زمانی که مسکو سیاست خود را در قبال این موضوع تغییر ندهد نمی توانیم به همین سادگی به دستور کار روزانه خود درمورد این کشور بازگردیم.

«فرانک والتر اشتاین مایر» روز چهارشنبه در گفت و گو با روزنامه آلمانی «بیلد»، گفت: ما علاقمند به برقراری رابطه معقول با مسکو هستیم، اما نمی توانیم بپذیریم که در اروپا شکاف جدیدی به خاطر وضعیت اوکراین و مواضع روسیه در مورد این کشور ایجاد شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا اصرار روسیه بر مواضع خود می تواند تغییری در وضعیت عضویت این کشور در شورای امنیت سازمان ملل و یا گروه 20 ایجاد کند، گفت: اگر شما به مسائل مربوط به ایران و سوریه نگاه کنید درخواهید یافت که حل مناقشه ها و بحران های بزرگ بدون روسیه امکان پذیر نیست و ما باید قادر باشیم همچنان با یکدیگر ارتباط داشته و تماس برقرار کنیم و هیچکس نمی تواند خواهان قطع امکان گفت و گو و مذاکره باشد.

وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به اینکه آیا دنیا امروز با جنگ سرد جدیدی مواجه است، گفت: من نمی توانم چنین چیزی را تصور کنم و هیچ کسی هم به صورت جدی خواهان چنین اتفاقی نیست. ما باید به یک تعامل معقولانه با یکدیگر بازگردیم و امروز دیگر نوبت مسکو است.

اشتاین مایر گفت: اعزام نیروهای ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا به مناطق شرقی اوکراین با موافقت روسیه انجام شده است و این یک گام اولیه خوب و در مسیر درست است که باید منتظر برداشته شدن قدم های مثبت دیگر از طرف روسیه باشیم.

وی افزود: ما یک پاسخ روشن و قاطع نسبت به اقدام روسیه در مورد کریمه که مغایر با قوانین بین المللی بود، دادیم و مسکو نیز به این واقف است در صورتی که فراتر از کریمه عملیاتی انجام دهد، اقدامات بعدی اروپا و آمریکا علیه این کشور اعمال خواهد شد.

اشتاین مایر درخصوص احتمال اقدامات شدیدتر ناتو علیه روسیه گفت: به طور قطع قلدری نظامی پاسخ درستی نخواهد بود و در دولت آلمان نیز هیچ کسی چنین چیزی را توصیه نمی کند.

وی خاطر نشان کرد: البته کشورهای عضو ناتو باید این تضمین و اطمینان را داشته باشند که تحت حمایت شرکای هم پیمان خود هستند و هیچ دلیلی ندارد که ما در این زمینه شک کنیم.

وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به سوالی در خصوص میزان نفوذ آنگلا مرکل بر رییس جمهوری روسیه، گفت: برلین نقش مهمی در حل این بحران از راه سیاسی دارد و شرکای اروپایی نیز در این راه چشم به اقدامات ما دارند به طوری که حتی در لحظات حاد و بحرانی نیز تلاش دولت آلمان قطع نشد و به نظرم اگر این کوشش های سیاسی برلین نبود به بقین شرایط بدتر از این می شد و این را نباید از یاد ببریم که ما امروز با جدی ترین بحران اروپا در 25 سال اخیر مواجه هستیم.

در همین رابطه و با افزایش انتقادها به مواضع روسیه و تشدید تهدیدها علیه این کشور به افزایش تحریم ها از سوی اتحادیه اروپایی و آمریکا، نظرسنجی ها از شهروندان آلمانی حاکی از این است که بیش از 60 درصد مردم این کشور با افزایش تحریم ها علیه مسکو مخالف هستند.

این نظرسنجی که از سوی نشریه اشترن انجام شده نشان می دهد، 63 درصد آلمانی ها با تشدید تحریم ها علیه مسکو مخالف هستند و فقط 27 درصد از پاسخ دهندگان از چنین اقدامی حمایت می کنند.

در رابطه با تحریم های اعمال شده علیه مسکو که محدودیت های سفری و مسدود شدن دارایی های برخی از مقام های روسی را شامل می شود نیز فقط 44 درصد از پاسخگویان به این نظرسنجی با این اقدام موافق بوده و 45 درصد با آن مخالفت کرده اند.

«ولادیمیر گرینین» سفیر روسیه در آلمان نیز در گفت و گویی خواستار لغو تحریم های غربی علیه کشورش شد و هشدار داد که روند تحریم ها علیه مسکو می تواند روابط خوب روسیه و غرب را به مخاطره اندازد.

اروپام** 2051** 1701**1545
کد N195761