انتخابات شهرداری ها در ترکیه صحنه سنجش قدرت اردوغان

ترکیه

آنکارا - ایرنا - تحولات جامعه ترکیه در آستانه انتخابات شهرداری ها که در دهم فروردین ماه برگزار می شود، محکی برای سنجش قدرت ˈرجب طیب اردوغانˈ و صحنه آزمون نظر مردم در انتخابات ریاست جمهوری تابستان آینده خواهد بود.

به گزارش ایرنا، در حالیکه چهار روز به انتخابات شهرداری ها در ترکیه باقی مانده است ، روند تحولات در این کشور و تاثیرگذاری و تاثیرپذیری برای جلب آرای مردم بر خلاف انتخابات گذشته بیش از آنچه در جهت تبلیغ به نفع احزاب باشد، در راستای رسوا کردن احزاب رقیب و حمله فیزیکی به دفاتر حزبی و تهاجم لفظی رهبران به یکدیگر، شده است.

از آنجایی که نتایج انتخابات شهرداریها و نسبت میزان پیروزی احزاب می تواند به نوعی در طرز فکر مردم نسبت به انتخابات ریاست جمهوری که در تابستان سال جاری میلادی و انتخابات عمومی که در سال آینده میلادی برگزار خواهد شد ، تاثیر خواهد داشت ، از هم اکنون احزاب سیاسی در صدد اقداماتی هستند که رای احزاب رقیب را کاهش دهند.

نتایج انتخابات شهرداری ها تاثیر بسیار و تعیین کننده ای در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه خواهد داشت و اکنون این سووال در جامعه این کشور مطرح است که آیا اردوغان پس از 12 سال تکیه برقدرت خواهد توانست که بجای ˈعبدالله گلˈ به پست ریاست جمهوری تکیه زند یا اینکه گل با آرای مردم در این پست باقی خواهد ماند و یا راه سومی وجود دارد که شخص ثالثی به ریاست جمهوری برسد.

تشدید اختلافات میان ˈجماعت نورˈ متعلق به ˈفتح الله گولنˈ یار قدیمی و آمریکا نشین اردوغان با دولت آنکارا و بروز اختلاف نظر در میان عبدالله گل رییس جمهوری و نخست وزیر ترکیه در پاره ای از مسایل جاری کشور و تلاشهای احزاب ˈلائیکˈ و ˈملی گراˈ برای پاکسازی عناصر حزب حاکم ˈعدالت و توسعهˈ به رهبری اردوغان همه و همه بیش از آنکه در ارتباط با نتایج انتخابات شهرداریها باشد ، انتخابات ریاست جمهوری را هدف قرار داده است .

در حالیکه هنوز هواداران حزب حاکم ترکیه برای حمایت از عبدالله گل و یا اردوغان نتوانسته اند تصمیم بگیرند و در این باره مردد هستند، احزاب مخالف در تلاش مطرح کردن شخص ثالثی برای نامزدی ریاست جمهوری ترکیه هستند.

اختلافات گل و اردوغان در تابستان گذشته و پس از حادثه تظاهرات مردمی پارک ˈگزیˈ در استانبول بر ملا شد.

در این حادثه، نخست وزیر ترکیه معترضان را ˈتروریستˈ خطاب کرد، اما عبدالله گل نمایندگان معترضان را به حضور پذیرفت.

اردوغان در حادثه ˈبرکین الوانˈ نوجوان 15 ساله ای که بر اثر پیامدهای شلیک گاز اشک آور در تظاهرات تابستان گذشته در اغما بود و در 23 اسفند گذشته درگذشت، دوستداران وی را تروریست نامید، ولی عبدالله گل در واکنش به مرگ این نوجوان گفت: باید تلاش کنیم تا چنین حوادثی دیگر تکرار نشود.

وی حتی پیش از درگذشت این نوجوان در تماس با خانواده وی، قول داد که این موضوع را پیگیری کند.

در موضوع شنودهای تلفنی هم با وجود اینکه اردوغان بارها به نحوی قصد داشت پای رییس جمهوری را به این موضوع بکشاند و گفته بود که مکالمات رییس جمهوری هم شنود می شود، عبدالله گل صراحتا گفت که دغدغه ای از این بابت ندارد، اگر فایل های صوتی منسوب به وی وجود دارد می توانند منتشر کنند.

هم اکنون در میان سیاستمداران ترکیه، عبدالله گل بیشترین طرفدار را در شبکه های اجتماعی دارد.

عبدالله گل در پی محدود شدن دسترسی کاربران به شبکه اجتماعی توئیتر در ترکیه، در اقدامی نمادین در حساب رسمی توئیتر خود از اردوغان انتقاد کرد.

رییس جمهوری ترکیه بدون توجه به محدودیتی که بر اساس قانون علیه توئیتر اعمال شده، در صفحه خود نوشت: بستن کامل شبکه های اجتماعی غیر قابل قبول است.

ناظران آگاه در آنکارا عقیده دارند که به رغم بروز اختلاف نظرها میان گل و اردوغان این دو یار قدیمی در مقابل هم قرار نخواهند گرفت، ولی عبدالله گل در شرایط کنونی به نظر می رسد که اندک ، اندک خود را از کنار رجب طیب اردوغان دورتر می کند.

به عقیده این منابع آگاه، تشدید اختلافات اردوغان با عبدالله گل می تواند به نفع نامزد ثالث و مخالف هردو شود که حزب حاکم در این مورد بسیار حساس است.

حتی بسیاری از هواداران حزب حاکم به رغم اینکه می دانند که اردوغان قصد دارد به هر ترتیب به حیات سیاسی خود در مقام ریاست جمهوری پایان دهد، مخالف نامزدی وی برای پست ریاست جمهوری هستند.

به عقیده آنان، در شرایط کنونی که حزب حاکم وارد دوران حساس و سرنوشت سازی شده است ، شخص دیگری به غیر از اردوغان نمی تواند حزب حاکم را سرپا نگهدارد و حتی اکثریت نمایندگان مجلس از حزب حاکم بر این عقیده اند که مصلحت این است که با تغییر اساسنامه حزب اردوغان همچنان در رهبری حزب باقی مانده و یک دوره دیگر نخست وزیر باشد .

انتقادها از حزب حاکم به اندازه ای شدت یافته که حزب ˈجمهوریخواه خلقˈ بزرگترین حزب مخالف در مجلس ترکیه خواهان استعفا و یا فرار اردوغان از کشور شده و حزب ˈحرکت ملیˈ دیگر حزب مخالف دولت ترکیه مدعی است که ˈرویای ریاست جمهوری اردوغان بر باد رفته استˈ.

ˈدولت باغچه لیˈ رهبر حزب حرکت ملی با بیان اینکه ˈماندن بر سر قدرتˈ برای نخست وزیر ترکیه غیر ممکن است، افزود : ریاست جمهوری برای تو تنها یک رویا است.

باغچه لی گفت: اردوغان دیگر قادر نیست به کاخ ریاست جمهوری برسد ، در میانه راه نفس کم خواهد آورد.

در فایل صوتی از یک تماس تلفنی که اخیرا منتشر شد ، ظاهرا اردوغان از پسر خود ˈبلالˈ می خواهد میلیون ها یورویی را که به صورت نقد در چندین خانه وجود دارد، مخفی کند.

گفته می شود این مکالمات تلفنی که دولت آن را جعلی خوانده است، به آذرماه گذشته باز می گردد، زمانیکه تحقیقات گسترده ای توسط پلیس ترکیه در خصوص اختلاس مقام های دولتی انجام شد.

اردوغان فایل های صوتی را ˈحمله ای شرم آورˈ ارزیابی کرده و گفته است که علیه عاملان انتشار این فایل ها دست به اقدام قانونی خواهد زد.

نشریات حامی دولت ˈینی شفقˈ و ˈاستارˈ ترکیه پیشتر گزارش دادند که عناصر فتح الله گولن، رهبر جماعت نور ساکن آمریکا، در پلیس و دستگاه قضایی ترکیه تماس های تلفنی اردوغان، سیاستمداران و تاجران را به مدت سه سال شنود کرده اند.

اردوغان مخالفان خود در گروه گولن را به تلاش برای سرنگونی دولت از طریق انجام تحقیقات در مورد فساد در سطوح عالی دولتی متهم کرده است.

از سوی دیگر نتایج آخرین نظرسنجی ها در ترکیه نشان می دهد که علاقه مردم ترکیه برای انتخاب مجدد عبدالله گل به عنوان رییس جمهوری بیش از اردوغان است و این امر باعث نگرانی نخست وزیر ترکیه شده است.

به هر حال انتخابات شهرداریها که قرار است دهم فروردین ماه برگزار شود، محکی خواهد بود که نشان دهد آیا اکثریت مردم ترکیه هنوز هم از اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه حمایت می کنند یا نه .

نتایج این انتخابات نقش مهم و تعیین کننده ای در تصمیم گیریهای بازیگران اصلی صحنه سیاسی ترکیه برای انتخابات ریاست جمهوری و چگونگی حضور در صحنه سیاسی ترکیه خواهد بود.

خاورم ** 2010** 230**1651
کد N195614