ابراز نگرانی اوباما از اقدامات روسیه درقبال اوکراین

سیاسی

رییس جمهوری آمریکا نگرانی خود را درباره اقدامات آتی روسیه درقبال اوکراین و شبه جزیره کریمه ابراز داشت و به همتای روس خود درباره اینکه این اقدامات یک گزینه بد است، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در اولین کنفرانس خبری خود از زمان الحاق کریمه به روسیه پس از رفراندوم 16 مارس سال جاری میلادی با اعلام موضعش که شبه جزیره کریمه همچنان بخشی از اوکراین است،‌ گفت: ما آنچه را که در کریمه رخ داد، به رسمیت نمی‌شناسیم.

اوباما با اعلام اینکه حتی با خروج نیروهای اوکراینی از کریمه این منطقه همچنان جزئی از اوکراین است،‌ در یک کنفرانس خبری مشترک با مارک روت، نخست وزیر هلند افزود: ما همچنین نگران اقدامات آتی از جانب روسیه در قبال اوکراین هستیم.

وی در جریان نشست امنیت اتمی در لاهه که رهبران 53 کشور جهان در آن حضور داشتند،‌ بر پیگیری اعمال فشارها بر روسیه تاکید کرد.

ژاپن، آمریکا،‌ ایتالیا،‌ آمریکا،‌ فرانسه،‌ کانادا، ‌آلمان و انگلیس رفراندوم در شبه جزیره کریمه را برای جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه محکوم و در بیانیه‌ای اعلام کردند: این اقدام نقض آشکار قوانین بین‌الملل است و بایستی مورد توجه تمامی کشورها قرار بگیرد.

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای درباره دیدار نورسلطان نظربایف،‌ رییس جمهوری قزاقستان با اوباما اعلام کرد که رییس جمهوری قزاقستان در این دیدار هیچ اشاره‌ای به اوضاع در اوکراین و مساله کریمه نکرد.

در بخشی از این نشست،‌ اوباما همچنین اقدامات ایتالیا،‌ ژاپن و بلژیک را در کاهش زرادخانه‌های اتمی خود مورد ستایش قرار داد و همچنین قرار است با شینزو آبه،‌ نخست وزیر ژاپن و پارک گئون های،‌ رییس جمهوری کره جنوبی دیدار داشته باشد.

کاخ سفید همچنین از سفر روز جمعه اوباما به عربستان هم خبر داد و اعلام کرد که وی قرار است با عبدالله بن عبدالعزیز،‌پادشاه عربستان دیدار و درباره مساله ایران و‌ جنگ داخلی سوریه گفت‌وگو کند.

انتهای پیام

کد N195565