تهران در ایام نوروز از نگاه خبرنگار واشنگتن پست

واشنگتن پست,نوروز

تهران- ایرنا- خبرنگار واشنگتن پست در گزارشی درباره مشاهدات خود در ایام نوروز، مسافرت گسترده شهروندان تهرانی ؛ کاهش آلاینده ها و پاکی هوا را از مهمترین دستاوردهای این تعطیلات برشمرد.

خبرنگار واشنگتن پست نوشت :ˈنوروزˈ آئین ملی- باستانی ایرانیان است که تعطیلات آن،فرصتی نادربرای پاک ماندن هوای آلوده شهر تهران است.

ˈجیسون رضاییان ˈ درباره مشاهدات خود از شهر تهران در ایام نوروز می نویسد : گرامی داشت ˈنوروزˈ همه ساله در جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود و در چنین ایامی که با آغاز فصل بهار همزمان است جمعیت کثیری از اهالی تهران به مسافرت می روند.

کسانی که در شهر می مانند, از موهبت هوای پاک و مطبوع بهره مند می شوند.

اکثر مراکز تجاری و مراکز آموزشی در این ایام تعطیل است. اثری از ترافیک شهر و آلودگی هوا نیست .

در این روزها, اگر بر فراز قله ˈتوچالˈ در 13 هزار پایی بام شهر بایستی، به وضوح می توانی همه تهران را با شفافیت کامل تماشا کنی, این حادثه در سایر ایام سال به ندرت قابل تجربه کردن است.

کوهستان پوشیده از برف توچال در این ایام خاطره روزهای آلوده را محو می سازد.

دربخشی از گزارش خبرنگار واشنگتن پست آمده است : تهران با جمعیتی افزون بر 12 میلیون نفر, فقط در ایام نوروز خالی از جمعیت است. اغلب اهالی شهر از فرصت تعطیلات 16 روزه نوروز استفاده می کند تا به مسافرت بروند . اکثر ایرانیان با بهره بردن از این تعطیلات به سفر می روند و جمعیت کثیری نیز با خودروهای شخصی سفر می کنند .

ˈعباس آخوندیˈ وزیر راه و شهرسازی ایران هفته گذشته اعلام کرد که 1/2 میلیون ایرانی در دو هفته اول نوروز با قطار سفر می کنند و 15 هزار پرواز داخلی برای این ایام برنامه ریزی شده است .

کارگزاران تورهای گردشگری هم می گویند که به گردشگران خارجی توصیه می کنند در ایام تعطیلات نوروز به ایران سفر نکنند زیرا در این ایام همه هتل ها بوسیله گردشگران داخلی رزرو شده است .

به گردشگران خارجی توصیه می شود که بهترین ماه ها برای سفر به تهران آوریل و مه است.

علاوه بر جاذبه های فراوان گردشگری شهر تهران و جاذبه های دیدنی دو شهر تاریخی اصفهان و شیراز , صدها هزار نفر هم در روزهای تعطیل نوروز به شهرهای حاشیه دریای خزر سفر می کنند.

در ایام نوروز جشن ها و آیین هایی هم در کشورهای مجاور ایران مانند ترکیه , امارات , گرجستان و منطقه کردستان عراق برگزار می شود .

تلویزیون ایران هم برای افرادی که در خانه ماندند و به سفر نرفتند برنامه های متنوعی تدارک دیده است و حتی چند فقره فیلم های مطرح قدیمی و جدید هالیوودی را هم پخش می کند ؛ فیلم هایی مانند ˈ تفنگدار تنها ˈ و یا ˈ12 سال بردگی ˈ که البته همه آنها منطبق با استانداردهای فرهنگی ایران اصلاح شده و پخش تلویزیونی می شوند.

ˈیاسمن فاطمی ˈ کارمند 31 ساله می گوید :ˈ تلویزیون دیشب فیلم ˈجاذبه ˈ را پخش کرد و من از تماشای آن واقعا لذت بردم ˈ.

فیلم دیگری که از تلویزیون پخش شد، ˈتایتانیکˈ بود.

مترجمام**1591**2017
کد N195391