رییس جمهوری تاجیکستان برای شرکت در جشن جهانی نوروزعازم کابل شد

نوروز 93

دوشنبه - ایرنا - «امامعلی رحمان» رییس جمهوری تاجیکستان روز چهارشنبه در صدر هیاتی از مقام های بلندپایه این کشور برای شرکت در پنجمین جشن جهانی نوروز دوشنبه را به قصد کابل پایتخت افغانستان ترک کرد.

وی را در این سفر «سراج الدین اصل اف» وزیر امور خارجه، «ایرکین رحمت الله» مشاور رییس جمهوری در امور خارجی، «شریف رحیم زاده» وزیر اقتصاد و تجارت، «شمش الدین آرمبیک اف» وزیر فرهنگ، «عثمان علی عثمان زاده» وزیر انرژی و آب، «خیرالله عصا زاده» وزیر نقلیات و «اسدالله رحمان» رییس کمیته تلویزیون و رادیو همراهی می کند.

دفر مطبوعات ریاست جمهور تاجیکستان جزییات برنامه سفر امامعلی رحمان را به افغانستان ارائه نکرد.

امسال افغانستان، کشور همسایه تاجیکستان میزبان جشن جهانی نوروز است و به همین دلیل قرار بود قصر ویژه نوروزی در تپه پغمان با اعتباری افزون بر 16 میلیون دلار در غرب کابل ساخته شود. مقام های افغان روز گذشته اعلام کردند به دلیل آماده نبودن قصر یغمان، محل برگزاری جشن جهانی نوروز به کاخ رییس جمهوری منتقل شده است.

مقام های افغان قبلا اعلام کرده بودند که مقامات عالی رتبه 10کشور حوزه نوروز برای حضور در این برنامه اعلام آمادگی کرده اند.

قرار است در مراسم تجلیل نوروز جهانی در کابل لباس های افغانی، غذا های محلی و ساز های مردم افغانستان به نمایش گذاشته شود.

جشن نوروزر در سال 2009 میلادی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شد.

برای نخستین بار این جشن سال 2010 در تهران با مشارکت سران ایران، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، آذربایجان و ترکیه برگزار شد. دومین جشن نوروزی سال 2011 باز هم در تهران و سومین جشن نوروز سال 2012 در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد. سال 2013 ترکمنستان میزبان این جشن بود و امسال کابل پایتخت افغانستان میزبان جشن جهانی نوروز است.

آساق**1663**1545
کد N195321