ادعای برادر ریگی درباره شهادت‌مرزبان‌ايراني

مرزبانان ایرانی

برادر عبدالمالک ریگی رهبر اعدام شده گروه تروريستي جندالله، كه خود را سخنگوی "جیش العدل" معرفي مي‌كند مدعي شد با اعدام مرزبانان ربوده شده ایرانی مخالف بوده است.

عبدالرئوف ریگی، در تماس تلفني با العربيه گفت: بنده به نمایندگی از سوی خود و خانواده ریگی به اعدام گروهبان اسیر اعتراض داریم و این اعدام بدون مشورت و هماهنگی ما انجام گرفته است. ما اعدام این سربازان را به مصلحت نمي‌دانیم. به گفته وی، علمای اهل سنت از بنده شخصاً تقاضا کردند که از اعدام این سربازان صرف نظر کنیم. ریگی افزود: من سعی کردم تا از اعدام این افراد جلوگیری کنم اما متاسفانه این اقدام صورت گرفته است و در همین راستا من نگرانی خود را اعلام کرده‌ام.

ابراز تاسف مولوی عبدالحمید
از سوي ديگر امام جمعه اهل سنت زاهدان ضمن اینکه خواستار آزادی مرزبانان ایرانی توسط گروه جیش العدل شد، اقدام به گروگان گیری مرزبانان ایرانی را کار نادرستی خواند و گفت: سلامتی مرزبانان ایرانی برای ما حائز اهمیت است.

شیخ مولوی عبدالحمید در گفت وگو با ایلنا در مورد خبر کشته شدن یکی از مرزبانان ایرانی توسط گروه جیش العدل گفت: خودمان عزادار مرحوم مولانا احمد بودیم که خبردار شدیم یکی از مرزبانان اسیر ایرانی نیز کشته شد و این مسئله غم و اندوه ما را چند برابر کرد. امام جمعه اهل سنت زاهدان با بیان اینکه مردم استان سیستان و بلوچستان نگران وضعیت سلامت مرزبانان ربوده شده هستند، اظهار کرد: این سربازان از مرزهای کشور حفاظت مي‌کردند و برای ما بسیار با ارزش هستند و سلامتی آنان نیز برای ما حائز اهمیت است.

وی خواستار آزادی فوری این مرزبانان شد و تاکید کرد: پیام ما به سردمداران این گروه این است که کار اشتباه و غلط آنها محکوم است و نباید با احساسات مردم بازی و یا آن را تحریک کنند. اقدام به گروگان گیری به هر دلیلی نادرست است و نباید آن را ادامه داد. شیخ مولوی عبدالحمید خطاب به جیش العدل گفت: باید از طریق گفت وگو مشکلات و ادعاهای خود را مطرح و از آن طریق به نتیجه رسید نه اینکه دست به اسلحه برد و مشکلات مردم منطقه را بیشتر کرد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به روی کارآمدن دولت تدبیر و امید اظهار کرد: در حال حاضر در کشور فضای گفتمان حاکم شده و حرف همه گروه‌هاي موافق و مخالف شنیده و به آن پاسخ مقتضی داده مي‌شود به همین دلیل نباید دست به جنگ زد تا از این طریق به خواسته‌ها و اهداف خود رسید. شیخ مولوی عبدالحمید مجدد در پایان خواستار آزادی مرزبانان ایرانی توسط گروه جیش العدل شد و از آنان خواست که برای رفع مشکلات خود با مسئولان ایرانی گفت وگو کرده و زمینه را برای بازگشت این سربازان به خانواده هایشان مهیا کنند.
کد N195212