ترکیه و اسرائیل به زودی توافقنامه پرداخت غرامت به آنکارا را امضا می‌کنند

سیاسی

اسرائیل و ترکیه احتمالا پس از انتخابات 30 مارس سال جاری میلادی در ترکیه توافقنامه‌ای را درباره پرداخت غرامت به قربانیان حمله سربازان اسرائیلی به ناوگان مرمره آبی در سال 2010 امضا می‌کنند.

اسرائیل و ترکیه احتمالا پس از انتخابات 30 مارس سال جاری میلادی در ترکیه توافقنامه‌ای را درباره پرداخت غرامت به قربانیان حمله سربازان اسرائیلی به ناوگان مرمره آبی در سال 2010 امضا می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، بولنت آرنیچ معاون رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه گفت: پس از ماه‌ها مذاکره این توافقنامه احتمالا پس از انتخابات محلی ترکیه در 30 مارس سال جاری میلادی امضا می‌شود.

وی به روزنامه حریت گفت:‌ ما سند نهایی را درباره این توافقنامه از تل‌آویو دریافت کرده‌ایم. پس از انتخابات مساله اصلی اطمینان حاصل کردن از این مساله است که غرامت به خانواده قربانیان حمله نیروهای اسرائیلی به مرمره آبی پرداخت شود.

آرنیچ افزود: سند نهایی در تعهد به پرداخت مبلغ این غرامت ماه گذشته میلادی توسط مقام‌های اسرائیلی به مقام‌های آنکارا ارائه شد و هم‌اکنون این مقام‌های دولت ترکیه هستند که باید آن را مورد ارزیابی قرار دهند. تایید سند ارائه شده نیازمند تصویب پارلمان ترکیه است.

پس از امضای این توافقنامه روابط دیپلماتیک بار دیگر از سر گرفته می‌شود و دو طرف به سرعت می‌توانند سفیران خود را برای استقرار در تل‌آویو و آنکارا اعزام کنند. در حال حاضر هیچ یک از دو طرف سفیری ندارند و همکاری نظامی آنکارا با تل‌آویو نیز قطع شده است.

در مه سال 2010،‌ کشتی مرمره آبی از ترکیه به مقصد غزه در حرکت بود که مورد یورش نیروهای اسرائیلی قرار گرفت و طی آن 9 تن از فعالان ترکیه‌ای کشته شدند.

در مارس سال 2013 بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به صورت رسمی از همتای ترکیه‌ای خود در یک تماس تلفنی به خاطر این حمله عذرخواهی کرد.

در فوریه سال جاری میلادی روزنامه اسرائیلی هاآرتص به ترکیه مبلع 20 میلیون غرامت پیشنهاد داد درحالیکه در ابتدای امر آنکارا مبلع 30 میلیون دلار را درخواست کرده بود. البته هنوز مبلغی که قرار است اسرائیل به ترکیه به عنوان غرامت بپردازد، مشخص نیست.

انتهای پیام

کد N195109