پادشاه اردن بر تلاش عربی مشترک تاکید کرد

پادشاه اردن بر لزوم به کارگیری همکاری و تلاش عربی مشترک به عنوان تنها راه تحقق خواسته‌های ملت‌ها برای ایجاد زندگی امن و آینده‌ای بهتر تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه روسیه الیوم، ملک عبدالله دوم پادشاه اردن در سخنرانی خود در برابر اجلاس سران عرب در کویت تاکید کرد که منطقه عربی همچنان از بسیاری چالش‌ها و خطرات ناشی از عدم دستیابی به راه حل عادلانه و فراگیر برای مساله فلسطین و در کنار افزایش بحران سوریه و مشقت روز افزون ملت این کشور رنج می‌برد.

وی تاکید کرد: تشکیل کشور فلسطین با حاکمیت مستقل بر اساس راه حل تشکیل دو کشوری قطعنامه‌های بین‌المللی و طرح صلح عربی اساس پایان درگیری‌های فلسطین و اسراییل و برقراری صلح فراگیر در منطقه است و تحقق چنین مساله‌ای به نفع منافع اردن است چرا که ما پذیرای تعداد عظیمی از آوارگان فلسطینی هستیم.

وی بر لزوم تلاش جامعه جهانی در خصوص واداشتن اسراییل به توقف سیاست‌ها و اقدامات یک جانبه‌اش تاکید کرد و گفت: باید اسراییل را به سمت اجرای طرح صلح عربی سوق داد.

وی در ادامه با تاکید بر این که اردن به مسوولیت‌های دینی و تاریخی خود در حمایت از قدس و مقدسات اسلامی و مسیحی عمل می‌کند بر توقف تجاوزات اسراییل در قدس به ویژه علیه مسجد‌الاقصی تاکید کرد.

پادشاه اردن همچنین به بحران سوریه اشاره کرد و گفت: ادامه بحران در سوریه و افزایش فعالیت گروه‌های تندرو نتایج فاجعه‌باری بر منطقه و جهان خواهد داشت و این امر مستلزم ایجاد راه حل سیاسی فراگیر انتقالی و سریع است. راه حلی که تمام گروه‌ها بر آن توافق کنند و حاکمیت سوریه و تمامیت ارضی و استقلال سیاسی آن و اصلاحات داخلی تحقق یابد.

انتهای پیام

کد N194988