رییس جمهورلبنان هرگونه دخالت نظامی خارجی درسوریه را غیرقابل قبول خواند

اجلاس سران عرب,کویت

بیروت - ایرنا - « میشل سلیمان » رییس جمهوری لبنان با تاکید بر ضرورت حل سیاسی بحران سوریه در سریعترین زمان ممکن، هرگونه دخالت نظامی خارجی در سوریه را غیرقابل قبول خواند.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری لبنان که در نشست عصر سه شنبه بیست و پنجمین اجلاس سالانه سران کشورهای عربی در قصر« بیان» کویت سخن می گفت، تاکید کرد که لبنان خواستار حل سیاسی فوری بحران سوریه از طریق گفت وگو و مذاکره بر مبنای خواست مردم این کشور است.

برخی از کشورهای منطقه و جهان بویژه عربستان سعودی ، قطر و ترکیه و همچنین رژیم صهیونیستی کمک های مستقیم مالی و نظامی از تروریست های تکفیری که با نظام سوریه می جنگند، حمایت می کنند.

ترکیه دخالت نظامی مستقیم در سوریه را با حمایت آشکار از تروریست های تکفیری در حمله به مرز کسب و سرنگون کردن جنگنده سوری شروع کرده است.

آنکارا علاوه براینکه سلاح های پیشرفته و خاک خود را در اختیار تروریست های تکفیری قرار داده و برای درمان زخمی های آنها بیمارستان دایر کرده با شلیک توپخانه به مواضع نیروهای ارتش سوریه از این تروریست ها حمایت نظامی می کند.

ولیعهد عربستان سعودی در اجلاس کویت بطور رسمی خواستار دخالت نظامی خارجی در سوریه برای تغییر موازنه قدرت به نفع تروریست های تکفیری شد.

رییس جمهوری لبنان در ادامه سخنرانی خود با اشاره به اینکه « لبنان در سه سال گذشته بحران سوریه تلاش کرده تا در حد مقدور سیاست بی طرفی را رعایت کند» گفت که بحران در کشور همسایه و برادر ، پیامدهای بزرگی را برای لبنان بدنبال داشته است.

میشل سلیمان خاطرنشان کرد که سوریه باید از هرگونه دخالت نظامی خارجی ، تروریسم و تندروی، خطر تجزیه و هرج ومرج دورشود.

وی با بیان اینکه لبنان از ابتدای شروع بحران سوریه با چالش های امنیتی ، اقتصادی و اجتماعی مواجه شده است، به تشکیل گروه بین المللی برای حمایت از لبنان اشاره کرد و افزود: لبنان با مشکل پناهجویان سوری که شمار آنها هر روز افزایش می یابد، رو به روست.

رییس جمهوری لنبان با بیان اینکه کشورش توان تحمل این حجم مشکلات را که به تهدیدی وجودی برای لبنان تبدیل شده است ، ندارد ، خواستار سهیم شدن همه کشورهای در تحمل این مشکلات از طریق استقبال از پناهجویان سوری شد.

میشل سلیمان با بیان اینکه « به اندازه 32 درصد جمعیت 4 میلیونی لبنان ، پناهجوی سوری و فلسطینی در این کشور زندگی می کنند»، خواستار جلوگیری از ورود پناهجوی بیشتر به لبنان و فراهم شدن شرایط بازگشت آنها به کشورهایشان شد.

وی درعین حال از کمک کشورهای مختلف به لبنان بویژه هبه 3 میلیاردلاری « عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی برای پرداخت به فرانسه به منظور فروش سلاح های پیشرفته و جدید به ارتش لبنان قدردانی کرد.

رییس جمهوری لبنان با درخواست از همه طرف ها در داخل کشور و منطقه برای پایبندی به سیاست بی طرفی لبنان منطبق با اعلامیه بعبدا، خواستار کمک همه طرف ها برای آرامش مرزهای شرقی لبنان و سوریه و جلوگیری از اقدامات تجاوزکارانه در دو طرف این مرزها ، مبارزه با تروریسم و همچنین جلوگیری از تجاوزهای مستمر رژیم اسراییل به حاکمیت لبنان و تهدیدهای پیوسته آن شد.

میشل سلیمان با تاکید بر حق مقاومت در مقابل اشغالگری، خواستارحل عادلانه وهمه جانبه منازعه عربی – اسراییلی و بدور از راه ها حل های جزئی و دوجانبه و مبتنی بر قطعنامه های بین المللی شد.

وی بر تشکیل دولت مستقل و آزاد فلسطین تاکید کرد و طرح وطن جایگزین برای پناهندگان فلسطینی از جمله در لبنان ، اقدامات رژیم اسراییل برای یهودی سازی اماکن مقدس ، اشغالگری این رژیم و جنایات مستمر آن علیه ملت فلسطین را غیرقابل قبول دانست.

خاورم ** 1324
کد N194835