نخست‌وزیر فرانسه در پی بسیج رای‌دهندگان علیه راست‌های افراطی

سیاسی

نخست‌وزیر فرانسه خواستار بسیج رای‌دهندگان و به ویژه کسانی که در دور اول انتخابات محلی شرکت نکرده‌اند، علیه راست افراطی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ژان مارک ارو، نخست‌وزیر فرانسه از فرانسویان خواست هر کاری که می‌توانند انجام دهند تا حزب راست افراطی "جبهه ملی" نتواند حتی یکی از شهرداری‌های این کشور را در اختیار بگیرد.

مرحله اول انتخابات محلی فرانسه، یکشنبه ۲۳ مارس (۳ فروردین) برگزار شد. جبهه ملی تنها در یکی از شهرهای این کشور موفق به بردن انتخابات در دور اول شده اما چند کاندیدای دیگر آن، شانس پیروزی در دور دوم انتخابات را دارند.

این وضعیت باعث نگرانی سایر احزاب فرانسه شده است، چون جبهه ملی در حال حاضر هیچ یک از شهرداری‌های فرانسه را در اختیار ندارد.

گروهی از ناظران، دلیل موفقیت نسبی جبهه ملی در برخی مناطق فرانسه را خودداری بسیاری از فرانسویان از شرکت در انتخابات، در شرایطی دانسته‌اند که ظاهرا هواداران راست افراطی به گونه‌ای سازمان یافته در پای صندوق‌های رای حاضر شده‌اند.

در انتخابات روز یکشنبه، حدود ۳۷ درصد از واجدان شرایط رای ندادند که در سطح انتخابات محلی بی‌سابقه بوده است. به نظر می‌رسد بسیاری از کسانی که در انتخابات شرکت نکرده‌اند، رای‌دهندگان سابق به حزب سوسیالیست بوده‌اند که از عملکرد دولت چپ میانه فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه به ویژه در زمینه اقتصادی، سرخورده شده‌اند.

امروز تمام احزاب چپگرای فرانسه اعلام کرده‌اند که برای جلوگیری از پیروزی جبهه ملی، در دور دوم متحد خواهند شد. همزمان، گروهی از چهره‌های سیاسی راست میانه فرانسه هم علیه به قدرت رسیدن راست افراطی در برخی مناطق این کشور هشدار داده‌اند.

در مرحله اول انتخابات، در مجموع ۴۸ درصد رای‌دهندگان به کاندیداهای حزب راست میانه (UMP) و ۴۳ درصد به کاندیداهای حزب سوسیالیست رای دادند.

به گزارش بی‌بی‌سی، طبق قانون انتخابات، در تمام شهرهایی که هیچ یک از کاندیداها ۵۰ درصد آرای شرکت‌کنندگان در انتخابات را به دست نیاورده باشد، انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود.

دور دوم انتخابات، در روز یکشنبه ۳۰ مارس (۱۰فروردین) برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N194675