کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل: شهرک سازی درکرانه باختری نقض آشکار حقوق بشر است

رژیم صهیونیستی,سازمان ملل

تهران – ایرنا – کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل شهرک سازی رژیم صهیونیستی در کرانه غربی را از مهم ترین موارد نقض حقوق بشر در فلسطین اشغالی دانست.

به گزارش خبرگزاری ˈرویترزˈ، ˈناوی پیلایˈ روز دوشنبه خطاب به شورای 47 عضوی حقوق بشر در ژنو، ضمن ابراز نگرانی از افزایش خشونت ها در داخل و اطراف نوار غزه گفت: فعالیت های مربوط به شهرک سازی و خشونت های شهرک نشینان مهم ترین موارد نقض حقوق بشر در کرانه غربی، از جمله شرق بیت المقدس است.

وی افزود: شهرک سازی ها نه تنها تاثیری چشمگیر بر حق استقلال فلسطینیان خواهد گذاشت بلکه این فعالیت ها نقض حقوق اجتماعی، فرهنگی، مدنی و سیاسی آن ها نیز به شمار می آید.

پیلای گفت: به رغم تقاضاهای مکرر مبنی بر توقف ساخت و سازهای اسراییل، روند شهرک سازی، رفتار خشونت آمیز ساکنان این شهرک ها و نیز تبعات ویرانگری که این اقدامات بر فلسطینیان می گذارد، همچنان ادامه دارد.

به گزارش رویترز، بیشتر کشورهای جهان شهرک سازی های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری را غیر قانونی و مانعی بر سر راه برقراری صلح در فلسطین اشعالی می دانند.

پیلای همچنین بر لزوم پایان دادن به محاصره غزه تاکید کرد.

وی در ادامه سخنان خود افزود: سازمان ملل سندی درباره افزایش چشمگیر میزان تلفات و مجروحان حوادث ناشی از توسل به زور از سوی نظامیان اسراییلی در سال 2013 تهیه کرده است.

این مقام ارشد سازمان ملل بر لزوم بررسی مستقل کشتارها و موارد شکنجه و بدرفتاری نظامیان صهیونیست علیه فلسطینیان و نیز مجازات عوامل آن تاکید کرد.

به گزارش رویترز کارکنان وزارت خارجه رژیم صهیونیستی از روز یکشنبه در اعتصاب به سر می برند و دیگر مقامات این رژیم نیز تاکنون به این اظهارات واکنشی نشان نداده اند.

خاورم**9156 *1446
کد N194614