رئیس جمهوری اروگوئه :به زندانیان گوانتانامو کار و مسکن خواهیم داد

اروگوئه,پناهندگی

مادرید- ایرنا - ˈخوسه موخیکاˈ رئیس جمهوری اروگوئه اعلام کرد که شرکت هایی در کشورش وجود دارند که به زندانیان زندان گوانتانامو که به اروگوئه بیایند کار و مسکن خواهند داد .

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری افه ، ˈباراک اوباماˈ رئیس جمهوری آمریکا پیش از این از اروگوئه خواسته بود تا شماری از زندانیان زندان مخوف گوانتانامو را بپذیرد.

موخیکا دوشنبه شب امادگی کشورش را برای پذیرش شماری از این زندانیان اعلام کرد.

دولت اروگوئه نخست گفته بود که پنج نفر از زندانیان را قبول خواهد کرد اما ˈادواردو بونومیˈ وزیر کشور اروگوئه گفت که بسته به چگونگی پیشرفت مذاکرات بین کشورش و آمریکا ، تعداد آنها می تواند بیشتر باشد. این در حالی است که مذاکرات مذکور می توانند شامل یک جلسه شخصی بین موخیکا و اوباما در روز 12 می(22 اردیبهشت ) باشند .

وزیر کشور اروگوئه ادامه داد: تاکنون صحبت شده بود که چهار زندانی سوری و یک زندانی فلسطینی به اروگوئه منتقل شوند ، اما اگر زندانیان ، زبان اسپانیولی یاد بگیرند ، شمار آنها می تواند بیشتر شود .

بونومی خاطرنشان کرد که آمریکا در تلاش است تا دستکم سه کشور دیگر آمریکای لاتین را متقاعد کند زندانیانی را که به دلیل مسائل امنیتی نمی توانند به کشورشان بازگردند، قبول کنند .

وزیر کشور اروگوئه افزود: اروگوئه نخستین کشور آمریکای لاتین است که درخواست آمریکا را قبول می کند و این انتقال به معنی گسترش زندان گوانتانامو به اروگوئه نیست بلکه کشور ما همکاری می کند تا پنج فردی که در وضعیت بسیار بدی زندانی بودند ، بتوانند آزادی خود را به دست آورند .

در هر صورت ، این پیشنهاد ، مشروط به رای کنگره آمریکا است که هنوز این درخواست را دریافت نکرده و می تواند با آن مخالفت کند .

اروپام **1234** 1575
کد N194540