هند:بحران بین روسیه و اوکراین می تواند باعث بی ثباتی منطقه شود

هند,اوکراین

دهلی نو - ایرنا - مشاور امنیت ملی هند روز سه شنبه هشدار داد که بحران بین روسیه و اوکراین می تواند منطقه را به بی ثباتی بکشاند.

به گزارش ایرنا، ˈشیو شانکار منونˈ در همین حال تاکید کرد بهترین راه برای بحران بین روسیه و اوکراین گفت و گو است.

مشاور امنیت ملی هند که در سمیناری در دهلی نو دراین باره اظهار نظر می کرد، افزود: موضوع کریمه نتیجه مسایل کهنه و حل نشده بسیاری است که باید زمانی مطرح می شد.

وی افزود: مسایل داخلی اوکراین از جمله منافع گروه ها و هویت های تاریخی و همچنین منافع قدرت های بزرگ در اطراف این منطقه بر موضوع کریمه تاثیرگذار بوده است.

مشاور امنیت ملی هند تصریح کرد: به اعتقاد من روسیه و اوکراین باید پشت میز مذاکره مسایل خود را حل کنند.

دولت هند اعلام کرده که از هیچ یک از تنبیه های یک جانبه غرب علیه روسیه حمایت نمی کند.

در روزهای آغازین بحران کریمه، ˈمانموهان سینگˈ نخست وزیر هند در گفت وگو با رییس جمهور روسیه، گفت که دهلی نو به اتحاد و تمامیت ارضی کشورها احترام می گذارد.

در پی پیوستن کریمه به روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا، روسیه را به دخالت در امور داخلی اوکراین متهم کرده و تحریم هایی را بر این کشور اعمال کرده اند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه هفته گذشته آخرین وضعیت منطقه پس از پیوستن کریمه به کشورش را به مانموهان سینگ نخست وزیر هند توضیح داد.

نخست وزیر هند ضمن تاکید برحفظ وحدت ارضی و یکپارچگی کشورها، ابراز امید کرد که مسایل منطقه ای و جهانی از راه های دیپلماتیک حل وفصل شوند.

وی ضمن فراخواندن همه طرف ها دخیل در مساله کریمه به خویشتن داری و همکاری سازنده، حفظ منافع مشروع کشورها و تضمین صلح و ثبات بلند مدت را ضروری دانست.

پوتین نیز با اشاره به چشم انداز اوضاع پس از برگزاری همه پرسی و پوستن کریمه، موقعیت روسیه را تشریح کرد.

آساق ** 2165 ** 275 **
کد N194458