ونزوئلا سیستم جدید تبدیل ارز خود را راه اندازی کرد

ونزوئلا,دلار

مادرید -ایرنا- ونزوئلا روز دوشنبه ˈسیستم مکمل مدیریت ارزیˈ موسوم به ˈسیکاد 2 ˈ را که بر پایه عرضه و تقاضا است، راه اندازی کرد .

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری اروپاپرس ، ونزوئلا در حالی دست به چنین اقدامی زده که دولت ˈنیکلاس مادوروˈ رئیس جمهوری کشور سعی دارد که به کشوری که غرق در تظاهرات ها و اعتراضات اجتماعی افزون بر کمبود وخیم مایحتاج های اساسی است ، پول تزریق کند .

سیکاد 2، سومین پیوند در زنجیر نظام تبدیل ارز ونزوئلا است و به گفته ˈرافائل رامیرزˈ معاون اقتصادی رئیس جمهوری ، ˈدرها را به روی همه اقشار و بازیگران بدون هیچ محدودیتی باز می کند و مکانیسمی خواهد بود که در آن ، آزادی عرضه ارز وجود خواهد داشتˈ .

در این مکانیسم ، می توانند همه بخش ها ، چه دولتی و چه خصوصی شرکت داشته باشند و معاملات و مبادلات آنها در بانک ها و صرافی ها انجام خواهد گرفت.این سیستم ، محدودیتی نیز برای میزان ارز تبدیل شده و یا بخشی که این ارز در آن بکار خواهد رفت را تعیین نکرده است .

در این راستا ، نخستین روز فعالیت سیستم جدید ، بیشتر با عرضه ارز و مبادلات کم سپری شد. یکی از کارکنان بانک در این رابطه ، تصریح کرد که عملیات تبدیل ارز بین 50 تا 55 بولیوار در ازای هر دلار انجام گرفت در حالی که دلار آمریکا در بازار سیاه 60 بولیوار معامله می شد .

کارشناسان ابراز امیدواری می کنند که نرخ تبدیل ارز در محدوده 50 بولیوار در ازای هر دلار باشد .حال باید دید آیا این میزان ، برای اینکه واردات بتوانند مایحتاج را تضمین کنند ، کافی خواهد بود یا خیر .

در هر صورت ، ونزوئلا به طور گسترده ای به بازار سیاه که در مقطعی ، هر دلار آمریکا به 85 بولیوار رسید ، وابسته است .تنها در یک هفته اخیر ، خرید و فروش موازی ارز در این بازار ، شاهد کاهش 20 درصدی ارزش دلار به خاطر راه اندازی سیستم جدید بود .

ونزوئلا ، دارای دو سیستم دیگر تبدیل ارز است که هر دوی آنها دولتی هستند .در این راستا ، در یکی از آنها که برای واردات کالاهای اساسی و اولویتی است هر دلار با قیمت 3/6 بولیوار معامله می شود و سیستم دوم که برای بخش های خاصی است ، هر دلار با قیمت 11 بولیوار معامله می شود .

اروپام **1234** 1575
کد N194370