چین: امنیت هسته ای یک اولویت است

چین,هسته ای

پکن - ایرنا - یک نشریه چین روز دوشنبه نوشت با توجه به رویکرد فزاینده کشورها برای استفاده از انرژی هسته ای، امنیت هسته ای در جهان به یک اولویت تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، چاینا دیلی نوشت: در اجلاس سران امنیت هسته ای در هلند این موضوع و همکاری بین المللی برای تامین امنیت هسته ای باید در دستور کار باشد.

این روزنامه با اشاره به اینکه امنیت هسته ای به امنیت بین المللی پیوند خورده است، نوشت : همگام با استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و توسعه پایدار این صنعت باید میزان امنیت آن هم ارزیابی شود.

چاینا دیلی به خطر تروریسم هسته ای اشاره کرد و نوشت: امنیت هسته ای سپری در برابر تروریسم هسته ای است زیرا افتادن سلاح های اتمی به دست تروریست ها کابوس بزرگ بشر خواهد بود.

این روزنامه با تاکید بر اینکه رویای چین تحقق امنیت هسته ای در لوای همکاری بین المللی است، تصریح کرد: تاسیسات هسته ای باید تحت نظارت باشند تا خطر نشت آلودگی و مشکلات دیگر آنها را تهدید نکند. نباید نسبت به رویدادهایی چون نشت مواد هسته ای به خارج از این تاسیسات بی توجه بود.

رسانه های چین در روزهای اخیر بارها از ژاپن به دلیل انباشت پلوتونیم غنی شده و بی توجهی مسوولان آن کشور به نشت مواد آلوده رادیو اکتیو از نیروگاه فوکوشیما به دریا در سال 2011 میلادی انتقادکرده اند.

قرار است در اجلاس هسته ای هلند با توجه به خواست چین و درخواست آمریکا این موضوع و بازگشت این مواد غنی شده از ژاپن به آمریکا مورد بررسی قرار گیرد.

این مواد از پایان جنگ جهانی دوم در ژاپن باقی مانده است و واشنگتن که آن را در اختیار توکیو قرار داده بر خارج ساختن آن از ژاپن تاکید دارد.

روزنامه چاینا دیلی تصریح کرد که هر اشتباهی در حراست از امنیت هسته ای یک منطقه و بخشی از جهان را به مخاطره می اندازد لذا دنیا باید برای تحقق هدف تقویت امنیت هسته ای همکاری نزدیکتری داشته باشد.

چین هم اکنون 28 نیروگاه برق هسته ای در حال احداث دارد.

آساق ** 2100 **1611
کد N193896