اوباما : آمریکا و چین برای احترام به حاکمیت کشورها همکاری کنند

چین,اوباما

تهران-ایرنا- ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری امریکا روز دوشنبه با ˈژی جین پینگˈ همتای چینی خود دیدار کرد و گفت: دو کشور می توانند در راستای احترام به حاکمیت ارضی کشورها همکاری کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لاهه، اولین دیدار سال جاری اوباما با ژی جین پینگ که در حاشیه نشست دوسالانه جهانی امنیت هسته ای در لاهه برگزار شد، در خصوص طیف گسترده ای از منافع مشترک از جمله شرایط اوکراین متمرکز بوده است.

وی افزود: من باور دارم آمریکا و چین با همکاری مشترک می توانند به تقویت قوانین بین المللی و احترام برای حاکمیت کشورها و ملت ها همچنین ایجاد قوانین بین المللی کمک کنند که باعث رشد و ارتقای زندگی مردم می شود.

اوباما گفت فضای همکاری های آمریکا و چین گسترش یافته است و واشنگتن و پکن باید روابط جدیدی و بهتری را شکل دهند.

تحلیلگران می گویند انتظار نمی رود جین پینگ در سفر خود به لاهه برای شرکت در نشست سران هفت کشور صنعتی جهان موضع چین را در مورد بحران اوکراین توضیح دهد اما مقامات چینی بارها خواستار آرامش و خویشتنداری طرفین در این زمینه شده اند.

اوباما و ژی جین پینگ برای شرکت در نشست امنیت جهانی هسته ای در لاهه به سر می برند.

اوباما همچنین خواستار برگزاری نشست هفت کشور صنعتی جهان برای بررسی بحران شبه جزیره کریمه نیز شده است.

انتظار می رود در این نشست که اواخر روز دوشنبه آغاز به کار می کند، عضویت روسیه به طور رسمی در گروه هشت لغو شود.

در همین حال یکی از مشاوران نزدیک اوباما در جمع خبرنگاران گفت: کاخ سفید از بابت تشدید احتمالی تنش به دلیل حضور پررنگ نیروهای روسیه در مرز اوکراین بسیار نگران است.

ˈبن رودزˈ مشاور امنیت ملی اوباما افزود: ما از نزدیک تحولات را زیر نظر داریم، معتقدیم که در صورت تشدید تنش ها روسیه بسیار آسیب می بیند.

اروپام**9157 ** 1917
کد N193884