افزایش فشارهای اقتصادی روسیه بر دولت جدید کی‌یف

سیاسی

روسیه و شرکت‌های دولتی این کشور فشارهای اقتصادی بر دولت جدید کی‌یف را طی روزهای گذشته آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت روسیه با تعطیل کردن یک کارخانه اوکراینی در خاک کشورش اقدام به افزایش بهای گاز طبیعی کرده است.

روسیه تلاش دارد تا با ابزارهای سیاست‌ خارجی – اقتصادی، دولتی را که به گفته مسکو از طریق کودتا بر سر کار آمده است، تحت فشار قرار دهد. این اقدام روسیه بازارهای انرژی جهان را نیز تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

حدود یک چهارم صادرات اوکراین به روسیه می‌رود و تمام کارخانجات از رشد تقاضاهای بخش دفاعی و مصرفی سود می‌برند. روسیه به بهانه‌های مختلف طی دهه گذشته بهای گاز طبیعی را افزایش داده و هم‌اکنون این میزان به حدود 500 تا 1000 دلار در هر متر مکعب گاز رسیده است.

روسیه حدود یک سوم گاز و نفت وارداتی اتحادیه اروپا را تامین می‌کند و همین وابستگی اروپا به گاز و نفت روسیه موجب شده است تا اروپایی‌ها در مجازات مسکو با تردید عمل کنند. با این حال برخی از رهبران اروپا یکسری تحریم‌های اقتصادی از جمله علیه صنعت نفت و گاز روسیه در نظر گرفته‌اند.

طبق توافقی که در سال 2010 به امضای دیمیتری مدودف، رییس‌جمهوری وقت روسیه رسید، روسیه بهای گاز را در ازای تمدید اجاره یک پایگاه به مدت 25 سال کاهش داد. با این وجود، مدودف روز پنج‌شنبه اعلام کرد که این تخفیف در قیمت گاز دیگر اجرا نخواهد شد چرا که روسیه تمام شبه جزیره کریمه از جمله پایگاه اجاره شده را جزو اراضی خود می‌داند.

انتهای پیام

کد N193806