سه روز عزای عمومی در اسپانیا بخاطر مرگ ˈسوارزˈ

اسپانیا,نخست وزیر

مادرید -ایرنا- ˈآدولفو سوارزˈ که از او به عنوان یکی از پدران دموکراسی تاریخ اسپانیا نام می برند، روز یکشنبه در سن 81 سالگی در مادرید درگذشت و این کشور را سه روز در عزای عمومی فرو برد.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری افه ، دو روز پس از اینکه پسر وی اعلام کرد که مرگ پدرش قریب الوقوع است و 48 ساعت بیشتر از عمر وی باقی نمانده ، پزشکان کلینیک ˈسمتروˈ مادرید خبر درگذشت وی را در بعد از ظهر یکشنبه به دلیل پیشرفت بیماری آلزایمر که از 11 سال پیش از آن رنج می برد اعلام کردند .

سوارز پس از مرگ ˈفرانسیسکو فرانکوˈ دیکتاتور سابق اسپانیا در سال 1975 میلادی و گذر دوران دیکتاتوری به دموکراسی ، به عنوان اولین نخست وزیر دوران دموکراسی اسپانیا انتخاب شد و در بین سال های 1976 تا 1981 میلادی ، زمام قدرت در اسپانیا را بر عهده داشت .

ˈماریانو راخویˈ نخست وزیر کنونی اسپانیا در این راستا ، به دلیل این درگذشت سه روز عزای رسمی اعلام کرد و گفت که پیکر او امروز دوشنبه از ساعت 10 صبح به وقت محلی (13 و سی دقیقه ایران ) در مجلس نمایندگان قرار خواهد گرفت تا خانواده سلطنتی و مقامات اسپانیایی برای آخرین بار با او وداع کنند .

در این رابطه ، ˈخوان کارلوسˈ پادشاه اسپانیا ، ملکه ˈسوفیاˈ و ˈفلیپه د بوربونˈ ولیعهد اسپانیا در ساعت 10 و سی دقیقه محلی در مجلس نمایندگان حضور خواهند یافت .

پادشاه اسپانیا در این مورد ، پس از درگذشت سوارز در پیامی که در سایت رسمی کاخ سلطنتی منتشر کرد ، همه اسپانیایی ها را تشویق کرد که سوارز را الگوی خود قرار دهند.

خوان کارلوس ادامه داد که سوارز ، مرد دولت بود که منافع مجموع اسپانیا را در جلوی منافع شخصی و حزبی خود قرار داد و از دموکراسی، دولت مشروع ، وحدت و تنوع اسپانیا دفاع کرد .

ماریانو راخوی نیز از سوی خود ، سوارز را مرد آشتی خواند و گفت که وی موفق شد کسانی که مواضع متفاوت سیاسی با او داشتند را متحد و آنها را به داشتن آزادی و قاطعیت اراده برای ساختن یک اسپانیا که همه در آن جای بگیرند ، متعهد کرد .

رهبران احزاب مختلف و نخست وزیران سابق اسپانیا نیز هر کدام از سوی خود ، عملکرد سوارز را ستوده و برجسته ترین کار او را متحد کردن همه اسپانیایی ها و دفاع از آشتی ملی و دموکراسی قلمداد کردند .

درگذشت سوارز همچنین بر روی دیدارهای یکشنبه شب فوتبال اسپانیا ، اثر داشت و در این رابطه ، در آغاز تمامی بازی ها ، بازیکنان به احترام سوارز ، یک دقیقه سکوت کردند .

اروپام **1234** 1575
کد N193640