العربی: کرسی سوریه در اتحادیه عرب خالی می‌ماند/بندهای توافق ژنو 1 اجرا شود

سوريه

دبیرکل اتحادیه عرب در نشست مقدماتی سران عرب با تاکید بر این که کرسی سوریه در این اتحادیه خالی خواهد ماند، گفت که باید تدابیری برای اجرای توافقات «ژنو 1» به منظور حل بحران سوریه اتخاذ شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، وزرای خارجه عرب در پایان نشست مقدماتی سران عرب در کویت در خصوص پیش‌نویس‌های مصوباتی که نمانیدگان دائم در روز جمعه گذشته آن را تدوین کرده بودند، توافق کردند.

این توافق بر روی پنج بند که عبارت است از مساله فلسطین، بلندهای اشغالی جولان، حمایت از لبنان و حمایت مالی از تشکیلات خودگران فلسطین، صورت گرفته است.

وزرای خارجه عرب که در پایتخت کویت جمع شده‌اند، با درخواست لبنان برای درج مساله جدید "پیامدهای منفی و خطرناک بر لبنان به دلیل بحران آوارگان سوری" در دستور کار نشست سران موافقت کردند.

در نشست غیر علنی وزرای خارجه که به ریاست صباح خالد الحمد الصباح، وزیر خارجه کویت برگزار شد به هیچ مساله دیگری جز مسائل درج شده در دستور کار این نشست پرداخته نشد و نبیل فهمی، وزیر خارجه مصر اعلام کرد که کشورش از میزبانی نشست آتی سران استقبال می‌کند.

در همین حال نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب اظهار کرد که کرسی سوریه در این اتحادیه خالی خواهد ماند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک مسوول کویتی بلندپایه گزارش داد که احمد الجربا، رییس ائتلاف مخالفان سوریه در نشست سران سخنرانی خواهد کرد.

در نشست‌هایی که جمعه هفته گذشته در سطح نمایندگان دائم کشورهای عضو اتحادیه عرب برگزار شد، اختلافاتی پیرامون اختصاص کرسی سوریه در اتحادیه عرب به ائتلاف مخالفان صورت گرفت و نمایندگان عراق، الجزایر و مصر با اعطای کرسی سوریه به این ائتلاف مخالفت کرده و آن را با اصول و قوانین اتحادیه عرب مغایر دانستند.

هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق در گفت‌وگویی مطبوعاتی اظهار کرد که در نشست روز یکشنبه هیچ تنشی میان اعضا صورت نگرفت و کشور کویت به عنوان کشور میزبان این نشست در بهبود فضای روابط میان اعضای شرکت‌کننده در این نشست به ایفای نقش پرداخته است.

وی تصریح کرد که در این نشست تصمیم عربستان، امارات و بحرین برای خارج کردن سفیرشان از قطر مورد بررسی قرار نگرفت.

پیشتر دبیرکل اتحادیه عرب در افتتاحیه این نشست اظهار کرد که باید نشست سران عرب تصمیماتی را به دنبال داشته باشد که آرمان‌های مردم خود را برآورده ساخته و برای پایان دادن شکاف میان کشورهای عربی عمل کند به ویژه آن که این نشست با شعار "همبستگی عربی" به سمت آینده بهتر برگزار می‌شود.

نبیل العربی خواهان صدور مصوبه‌ای از نشست سران عرب پیرامون اجرای بندهای توافق «ژنو 1» در خصوص حل و فصل بحران سوریه شد و تاکید کرد که باید شورای امنیت قطعنامه‌ای در این خصوص صادر کند.

در همین راستا خالد العطیه، وزیر خارجه قطر در سخنان خود عنوان داشت اوضاع در سوریه پیچیده‌تر شده است و باید این فاجعه از طریق استفاده از تمامی ابزارهای قانونی بین‌المللی پایان یابد.

وی خواهان ارائه تمام حمایت‌های مادی و معنوی از گروه‌های مخالف سوری شده و شورای امنیت را به بر عهده گرفتن مسوولیت‌های خود در قبال سوریه ترغیب کرد.

صباح خالد الحمد الصباح با بیان این‌ که هیچ راه حل نظامی برای حل سوریه وجود ندارد، تاکید کرد که تنها راه حل این بحران راه حل سیاسی از طریق نشستن طرف‌ها بر سر میز مذاکرات است.

انتهای پیام

کد N193366