تظاهرات ساکنان مناطق شرقی اوکراین برای پیوستن به روسیه

روسيه

هزاران تن از مردم شرق اوکراین با برگزاری تظاهراتی در اعتراض به دولت نوپای کی‌یف، خواستار الحاق مناطق شرق اوکراین به روسیه شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، روز یکشنبه تجمع گسترده‌ای در خیابان‌های خارکف، دونتسک، لوگانسک و اودیسه واقع در شرق اوکراین برگزار شد.

حدود 5000 معترض در خیابان‌های خارکف جمع شدند و در راستای فدرالی شدن این منطقه و برگزاری رفراندوم در شرق اوکراین تظاهرات کردند. معترضان همچنین خواستار تعیین زبان روسی به عنوان زبان رسمی منطقه خارکف شدند.

زبان روسی در مناطق شرقی اوکراین در بین روس زبان‌ها که اکثریت را تشکیل می‌دهند، رواج دارد و شایعاتی مبنی بر این که روسیه تمایل دارد تا بخش‌های شرقی اوکراین را نیز به خاک خود ضمیمه کند، منتشر شده است.

علاوه بر این ساکنان منطقه خارکف اعلام کردند که اقدامات آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر جدید اوکراین در امضای توافق اتحادیه اروپا – اوکراین غیر قانونی است.

پیشتر رفراندومی در منطقه کریمه در شرق اوکراین برگزار شد که بیش از 95 درصد از ساکنان آن به پیوستن به روسیه رای مثبت دادند. ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه با استقبال از رای مردم کریمه حکم رسمی الحاق این منطقه را به خاک کشورش امضا کرد.

انتهای پیام

کد N193352