کمیسیون انتخابات تایلند برای برگزاری مجدد انتخابات سه ماه زمان خواست

انتخابات

کوالالامپور - ایرنا - کمیسیون انتخابات تایلند روز یکشنبه پیش بینی کرد انتخابات مجدد مجلس نمایندگان این کشور پس از ابطال انتخابات توسط قانون اساسی حداقل سه ماه دیگر برگزار شود.

به گزارش ایرنا، دادگاه قانون اساسی تایلند روز جمعه انتخابات سراسری ماه فوریه (بهمن ماه 92) مجلس نمایندگان را باطل اعلام کرد و ضربه دیگری به دولت یینگلوک شیناواترا وارد شد.

مرکز خبری ملی تایلند گزارش داد سوپاچای سومچاروئن رییس کمیسیون انتخابات تایلند معتقد است که برگزاری انتخابات جدید این کشور پس از ابطال انتخابات حداقل سه ماه زمان نیاز دارد.

وی گفت برای سازماندهی انتخابات اگر تنش هایی روی ندهد این مدت زمان لازم است.

رییس کمیسیون انتخابات تایلند گفت که اولویت امنیت افراد غیرنظامی پیش از انتخابات است که هم اکنون با دولت مطرح و مورد بحث است.

وی تاکید کرد دولت موقت تایلند و حزب دموکرات باید اختلافات سیاسی را به شیوه ای صلح آمیز حل و فصل کنند.

براساس آمار کمیسیون انتخابات تایلند در انتخابات 13 بهمن ماه سال گذشته 46 ممیز79 درصد از رای دهندگان در سراسر این کشور توانستند رای خود را به صندوق بیندازند اما دادگاه قانون اساسی این آرا و انتخابات را که دولت موقت تمام تلاش خود را بر برگزاری آن گذاشته بود، باطل کرد.

دادگاه قانون اساسی تایلند روز جمعه با شش رای موافق و سه رای مخالف برگزاری این انتخابات را ناقض قانون اساسی دانست.

دلیل دادگاه نیز برگزارنشدن انتخابات در27 منطقه جنوب تایلند بوده است. در این حوزه ها نامزدهای انتخابات به دلیل مسدودشدن مسیرها توسط معترضان به دولت نتوانستند برای انتخابات ثبت نام کنند.

انتخابات در 10 هزار و 284 مرکز رای گیری تایلند برگزار نشد.

معترضان دولت که از سوی حزب مخالف دمکرات رهبری می شوند با وجود دولت یینگلوک شیناواترا حاضر به شرکت در انتخابات نیستند و برای مشارکت در انتخابات استعفای یینگلوک و کناره گیری کامل وی را پیگیری می کنند.

مخالفان دولت پس از ابطال انتخابات بدنبال برگزاری تجمعات جدید هستند و رهبران مخالف شنبه آینده را برای برگزاری تجمع در نظرگرفته اند.

کمیسیون انتخابات تایلند پیش از این اعلام کرده بود با دولت برای تعیین زمان جدید برگزاری انتخابات گفتگو می کند.

حزب فئو تای به رهبری یینگلوک شیناواترا نخست وزیر موقت تایلند مدعی پیروزی در انتخابات شده بود

آساق**1611
کد N192886