اعتراض پیونگ یانگ به رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی

کره شمالی 16 موشک کوتاه برد شلیک کرد

موشک,رزمایش

پکن - ایرنا - کره شمالی روز یکشنبه در اعتراض به رزمایش مشترک کره جنوبی و آمریکا 16 موشک کوتاه برد دیگر به سمت آب های شرقی در دریا شلیک کرد.

به گزارش ایرنا، با شلیک این موشک ها توسط کره شمالی ، تعداد موشک های پرتاب شده توسط این کشور طی سه مرحله از 25 اسفند ماه به 71 موشک رسید.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی 16 موشک کوتاه برد بین ساعت یک تا دو و 30 دقیقه بامداد روز یکشنبه در اعتراض به رزمایش مشترک نظامی سئول و واشنگتن شلیک کرده است.

این موشک ها هر کدام حدود 60 کیلومتر بر دارند.

کره شمالی صبح روز گذشته30 موشک کوتاه برد به سمت آب های شرقی در دریا شلیک کرد و 25 اسفند ماه گذشته نیز در اقدامی کاملا هشدار دهنده 25 موشک به این سمت پرتاب کرد.

تحلیلگران معتقدند شلیک این موشک ها نوعی بیان خشم پیونگ یانگ از رزمایش سالانه و در حال انجام کره جنوبی و آمریکا است که تا ماه آینده انجام می شود.

شواهد در شبه جزیره کره شمالی حکایت از آن دارد که هر روز بر تنش میان کره شمالی و آمریکا افزوده شده و خطر رویارویی طرفین در شبه جزیره کره فزونی می گیرد هر چند واکنش پیونگ یانگ به رزمایش های سئول و واشنگتن طبیعی شده است.

در رزمایش بزرگ آمریکا و کره جنوبی دستکم نزدیک به 13 هزار نظامی آمریکایی حضور دارند.

آمریکا 28 هزار و 500 نیروی نظامی در منطقه دارد، اما در رزمایش های سالانه خود نظیر فول ایگل و کی ریزالو که ده ها هزار نظامی کره ای هم در آن شرکت دارند نیروهای خارج از منطقه خود را اعزام می کند و ناوهای هواپیمابر و هسته ای و دیگر تجهیزات و تسلیحات پیشرفته را وارد میدان می کند.

آساق**1611
کد N192715