وزیران امور خارجه روسیه و آمریکا در لاهه دیدار می کنند

آمریکا,لاهه

مسکو-ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه از برنامه دیدار سرگئی لاوروف و جان کری وزیران خارجه روسیه و آمریکا در لاهه در هفته جاری خبر داد.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد: وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه اجلاس امنیت هسته ای که فردا (دوشنبه) در لاهه آغاز می شود با یکدیگر دیدار می کنند.

انتظار می رود لاوروف و کری در این دیدار ، بحران اوکراین را بررسی کنند.

اجلاس امنیت هسته ای روزهای 24 و 25 ماه مارس جاری (چهارم و پنجم فروردین ماه) در لاهه برگزار می شود و لاوروف سرپرستی هیات روسیه در این اجلاس را برعهده دارد.

آخرین دیدار لاوروف و کری دو هفته پیش در لندن انجام گرفت که به دلیل اختلافات روسیه و آمریکا در باره مساله اوکراین و کریمه بی نتیجه بود.

در ادامه اطلاعیه وزارت خارجه روسیه با اشاره به اجرای تعهدات بین المللی روسیه در زمینه امنیت هسته ای، نسبت به خودداری برخی کشورها از انجام تعهدات خود در این زمینه ابراز نگرانی شده است.

روسیه که در چارچوب قرارداد کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی با آمریکا تعدادی از کلاهک های هسته ای خود و تسلیحات حامل آنها را نابود کرده است بارها از توسعه زرادخانه اتمی برخی کشورها همچون انگلیس انتقاد کرده است.

روابط روسیه و کشورهای غربی پس از سرنگونی حکومت روسوفیل ویکتور یانوکوویچ در کی یف در روز 22 ماه فوریه پرتنش شده است.

این روابط پس از الحاق کریمه به روسیه تیره شده و تنش های بی سابقه ای میان روسیه و غرب به وجود آمده که از زمان فروپاشی شوروی بی سابقه بوده است و آمریکا و اتحادیه اروپا این کشور را تحریم کرده اند.

اروپام/2242/1770
کد N192666