نامزدهای نخست وزیری هند دربرابرآزمون حقوق بشر

هند,انتخابات

دهلی نو - ایرنا - سازمان عفو بین الملل از نامزدهای پست نخست وزیری هند خواسته که موضع خود را در مورد موضوعات مربوط به حقوق بشر اعلام کنند.

به گزارش ایرنا، شاخه هند سازمان عفو بین الملل روز یکشنبه اعلام کرد، خواستار آن شده کسانی که برای احراز پست نخست وزیری هند از سوی احزاب نامزد شده اند باید قبل از انتخابات پارلمانی موضع خود را نسبت به مسایل حقوق بشر روشن کنند.

ˈشاشی کومار ویلاتˈ مدیر برنامه ریزی سازمان عفو بین الملل هند گفت: احزاب سیاسی به هنگام ثبت نام جهت احترام گذاشتن به ارزش های قانونی مربوط به عدالت، آزادی، تساوی و آبرو سوگند یاد می کنند و عملکرد رهبران این احزاب باید منعکس کننده این سوگند باشد.

وی درهمین حال افزود: همه باید بدانند که نامزدهای نخست وزیری هند در مسایل مهم حقوق بشری چه دیدگاهی دارند.

سازمان یادشده از این نامزدها خواسته که موضع خود را در مسایلی نظیر اصلاحات در پلیس، تجاوز جنسی، توقیف کسانیکه پرونده شان تحت بررسی دادگاه قرار دارد، مصونیت نیروهای مسلح، تملک اراضی و آزادی بیان روشن کنند.

این سازمان دراین خصوص با راهول گاندی، ناریندرا مودی، خانم جایلالیتا، خانم مایاواتی، خانم مامتا بانرجی، ناوین پاتنایک، نیتیش کومار و آرویند کیجریوال که از آنان به عنوان جانشین ˈ مانموهان سینگ ˈ نخست وزیر فعلی هند یاد می شود، تماس برقرار کرده است.

شانزدهمین انتخابات مجلس عوام هند(لوک سابا) با فعالیت و رقابت 1650حزب سیاسی همراه است.

انتخابات مجلس عوام هر پنج سال یک بار برگزار می شود. انتخابات سراسری این دوره مجلس هند براساس تصمیم کمیسیون انتخابات از هفتم آوریل (18 فروردین 93) تا 12 ماه می ( 22اردیبهشت 93) در 9مرحله برگزار می شود.

کشور هند دو مجلس به نام های لوک سابا (مجلس عوام) و راجیا سابا (مجلس علیا یا سنا) دارد. همه 543 نماینده مجلس عوام هند از سوی مردم انتخاب و فقط دو نماینده از سوی رییس جمهور نصب می شوند.

مجلس عوام ازآن جهت بسیار مهم است که نخست وزیر به عنوان رییس قوه مجریه از سوی حزب حاکم دراین مجلس معرفی می شود و در انتخابات پیش رو دوره نخست وزیری مانموهان سینگ خاتمه می یابد.

بنابر آخرین آمار اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات هند 814 میلیون و 500 هزار نفر دراین کشور دارای شرایط رای دادن هستند.

آساق ** 275 **
کد N192609