اوکراین با اتحادیه اروپا معاهده همکاری امضا کرد

اتحادیه اروپا,بحران92

تهران – ایرنا- ˈآرسنی یاتسنیوکˈ نخست وزیر اوکراین با اتحادیه اروپا معاهده همکاری امضا کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی روزنامه فرانسوی ˈلو موندˈ، یاتسنیوک روز جمعه در بروکسل و در نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا، توافقنامه برقراری مناسبات نزدیکتر اقتصادی و دیپلماتیک را با این اتحادیه امضا کرد.

بر پایه این گزارش، در توافق تازه میان اوکراین و اتحادیه اروپا همکاری در زمینه های متفاوت سیاست خارجی، سیاست انرژی و هسته ای و نیز همکاری در زمینه های حقوقی و قضایی پیش بینی شده است. بخشی از این قرارداد نیز به ایجاد یک منطقه آزاد تجاری اختصاص یافته است.

این توافقنامه بخشی از توافقی است که دولت سابق اوکراین حاضر به امضای آن نشد؛ این امر اعتراضات گسترده و سرانجام برکناری ˈویکتوریانوکوویچˈ را از ریاست جمهوری این کشور در پی داشت.

توافق جدید که مذاکرات آن از سال 2007 تا 2012 میلادی صورت گرفته است، جایگزین توافق قبلی که از سال 1998 میلادی تا کنون جریان دارد خواهد شد. این توافق که کمیسیون اروپا آن را ˈجاه طلبانه و نوآورانهˈ ارزیابی می کند، به کی یف اجازه می دهد تا بیش از پیش به بروکسل نزدیک شود با این حال اثری از چشم انداز الحاق احتمالی اوکراین به اتحادیه اروپا در آن به چشم نمی خورد.

پیشتر نتایج نظرسنجی موسسه ˈایفوپˈ نشان داده بود که فرانسویان و آلمانی ها با کمک مالی به کی یف و پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا مخالفند. این در حالی است که مقامات دو کشور آشکارا از دولت جدید غربگرا در اوکراین حمایت و برای کمک مالی و سیاسی به مقامات جدید کی یف اعلام آمادگی می کنند.

اروپام** 9053 *1446
کد N191949