اولاند: آفریقا آینده جهان است

واحد مرکزی خبر نوشت:

رییس جمهور فرانسه گفت: فرانسه در پایان سال 2015 کنفرانسی درباره آب و هوا برگزار خواهد کرد. 

به گزارش شبکه فرانس 24 ، فرانسوا اولاند که در پایان نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل درباره اوضاع اوکراین اظهار نظر می کرد افزود: برای اقتصاد ما کشورهای اروپایی و همچنین برای ملت های ما این چالش عمده وجود دارد کنترل دوره گذار انر‍ژی را در کشورهایمان در اختیار داشته باشیم و به اهداف کاهش گازهای گلخانه ای دست یابیم. ما به عنوان فرانسه با برگزاری کنفرانسی در پایان سال 2015 درباب آب و هوا برای رسیدن به این شرایط دلمشغولی ویژه ای داریم.
ما می خواهیم کاری کنیم که آنچه در کپنهاگ به نتیجه نرسید در پاریس به نتیجه برسد. اروپا در این زمینه نقشی اساسی برای بازی کردن دارد و این یک هدف از پیش دست یافته نیست. ما نمی خواهیم در این زمینه یعنی کاهش آلودگی هوا بهترین باشیم به گونه ای که مزیت رقابت اقتصادی مان را از دست دهیم اما می خواهیم نشان دهیم که گذار به استفاده از انرژی
های با آلودگی کمتر برای سلامتی مردم امروز و نسل های آینده خوب است و البته برای اقتصاد نیز امری مساعد است. و به این ترتیب شرایطی را فراهم کنیم تا کشورهایی که در کپنهاگ بادیده تردید و منفی به پذیرش تعهداتی در این زمینه نگاه می کردند، متقاعد شود که در پاریس در قالب یک توافق جامع و متوازن قرار گیرند. من در این زمینه به طور مشخص به آمریکا نظر دارم و به مواضع رییس جمهور آمریکا از جمله در جریان سفرم به این کشور می توانم اشاره کنم. از جمله دیگر کشورهای مردد در این زمینه باید به چین اشاره کنم. من در روزهای آینده میزبان رییس جمهور چین خواهم بود که در این زمینه دلمشغولی دارد. همچنین به کشورهای آفریقایی فکر می کنم که خواهیم کوشید در روزهای آینده در جریان نشست مشترک اتحادیه اروپا و آفریقا به آن بپردازیم. برای اینکه اراده خودمان را برای رسیدن به یک توافق جامع در این زمینه نشان دهیم، اروپا باید موضع روشنی داشته باشد. ما این کار را بنا بر عادت این اتحادیه به صورت مرحله به مرحله انجام می دهیم. در ماه مارس در این باره مشورت کرده ایم. در واقع این تصمیم گیری سه مرحله دارد و لااقل امیدوارم اینگونه باشد. مرحله اول امروز است که ما درباره تعیین اصول به نتیجه رسیدیم. در ماه ژوئن درباره خط مشی روشنی در این زمینه به توافق می رسیم. و در نهایت در ماه اکتبر موضع اروپا درباره تغییرات آب و هوایی را نهایی می کنیم. این موضع بعد از کنفرانس سازمان ملل و قبل از اجلاس پاریس مطرح خواهد شد.
اولاند افزود: پیشاپیش چند اصل مطرح شده است. نخست اینکه باید اروپا به اهدافی که در نظر گرفته است پایبند باشد. یعنی کاهش هشتاد درصدی انتشار دی اکسید کربن تا سال 2050. این یعنی اینکه تا سال 2030 باید تا چهل درصد انتشار دی اکسید کربن در خاک اروپا کاهش یابد. این میزان کاهش بر اساس مقایسه با میزان انتشار گازهای گلخانه ای در سال 1980 تعیین گردیده است. اصل دوم عبارت است از اصلاح اساسی بازار ذغال سنگ، به گونه ای که تولید کنندگان بدانند که هزینه تولید ذغال سنگ با شرایط فعلی چه میزان خواهد بود. هدف دیگر استفاده از انر‍ژی های تجدید شدنی در تامین انرژی روزمره است و این کار را از جمله باید با اصلاح کمک های دولتی انجام دهیم. این موضع فرانسه بود که از سوی شورای اروپا مورد تصویب قرار گرفت. هدف این است که هر یک از اعضای اتحادیه اروپا بر اساس تصمیمات و ابتکار عمل های ملی خودشان میزان استفاده از انر‍ژی های تجدید شدنی را در کل انرژی مورد استفاده شان به 27 درصد برسانند. همچنین باید بازدهی انرژی را در کشورهایمان بالا ببریم و اینکار را از طریق صرفه جویی انجام دهیم. همچنین هدف دیگر ذخیره سازی انرژی هم در سطح اروپا هم در سطح تک تک کشورهای عضو است. بالاخره بحث استقلال انرژی اروپا در میان است که این موضوع درست در زمانی مطرح شده است که دلمشغولی هایی درباره تامین گاز بخشی از اروپا به وجود آمده است. بر این اساس این خیلی مهم است که ما امنیت تامین انرژی برای کشورهایمان را تضمین کنیم. این مساله برای کشورهای جنوب اروپا از اهمیت بیشتری برخوردار است.
رییس جمهور فرانسه افزود: بر این اساس یک طرح کامل برای کاهش اساسی وابستگی انرژی اروپا وجود دارد که در ماه ژوئن ارائه خواهد شد. من فکر می کنم که می توانیم به این هدف تا سال 2015 دست پیدا کنیم.

4949

کد N191866