فرانسه ۴ فروند هواپیمای جنگی در لیتوانی مستقر می‌کند

تسنیم نوشت:

یک منبع آگاه به وزیر دفاع فرانسه امروز جمعه تاکید کرد، پاریس قصد دارد ۴ فروند هواپیمای جنگنده خود را برای حمایت از کشورهای حوزه بالتیک به لیتوانی اعزام کند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، تصمیم فرانسه برای استقرار 4 فروند هواپیمای جنگنده خود در لیتوانی در شرایطی است که تنش ها بین روسیه و اوکراین بر سر تصرف شبه جزیره کریمه به شدت بالا گرفته و کشورهای حوزه بالتیک به شدت نگران وضعیت امنیتی منطقه هستند.

بر اساس این گزارش لیتوانی، لتونی و استونی از اعضای ناتو به شمار می روند و از سایر شرکای خود در این سازمان خواسته اند تا در برابر تهدیدات احتمالی روسیه از این کشورها حمایت و دفاع کنند. آمریکا نیز پیش از این استقرار چندین فروند هواپیمای جنگنده خود در لهستان را تایید کرده و قصد دارد مانور نظامی بزرگی را با کشورهای منطقه برگزار کند.

وزیر دفاع فرانسه سفر فوری خود به لهستان و کشورهای حوزه بالتیک را از امروز جمعه آغاز کرده است. هدف اصلی از این سفر اطمینان خاطر دادن کشورهای اتحادیه اروپا به استونی، لتونی و لیتوانی نسبت به حمایت ناتو از وضعیت امنیتی این کشورها است. رهبران اروپایی در نشست روز گذشته خود در بروکسل با اعمال تحریم های سیاسی و اقتصادی ضد 12 مقام ارشد دیگر روسی به توافق رسیده اند.

از سال 2004 تاکنون ناتو عملیات "پلیس هوایی" را بر فراز آسمان کشورهای بالتیک اجرا کرده است. پایگاه اصلی نیروهای هوایی ناتو لیتوانی است. تصرف شبه جزیره کریمه توسط روسیه موجب تشدید تنش در روابط مسکو با غرب شده و سطح روابط دو طرف را به پایین ترین سطح پس از جنگ سرد رسانده است. گرچه روسیه اعلام کرده است که هیچ قصدی برای اشغال سایر مناطق اوکراین ندارد ولی کشورهای غربی نسبت به ادامه اقدامات تحریک آمیز روسیه در منطقه هشدار داده اند.

52261

کد N191821