نجابت: مجلس برای جلوگیری از تضییع حقوق فرزندخواندگان قانون ازدواج سرپرست را تصویب کرد

سیاسی

یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از تضییع حقوق فرزندخواندگان، ازدواج سرپرستان را مشروط به اجازه دادگاه کرد و دادگاه یقینا شرایط سنی و ویژگی‌های جسمی، روحی و روانی فرزند خوانده را مدنظر قرار می‌دهد.

حسین نجابت در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا، گفت: ازدواج سرپرست با فرزند خوانده هیچ منع شرعی ندارد. مجلس ازدواج سرپرست با فرزند خوانده را به مجوز دادگاه منوط کرده است در حقیقت مصوبه مجلس شورای اسلامی قیدی بود بر سر راه افرادی که حضانت کودکان فاقد سرپرست را بر عهده می‌گیرند.

نماینده مردم تهران افزود: هیچ کس صلاحیت اظهارنظر یا زیر سوال بردن احکام ازدواج را ندارد. فضاسازی‌ها علیه چنین مصوباتی برای نمایندگان مجلس عادی و به موضوعی مرسوم مبدل شده است.

وی با تشریح دلایل باز شدن پای دادگاه به این موضوع، گفت: ازدواج سرپرست با فرزند خوانده تا قبل از مصوبه مجلس ضابطه‌مند نبود ولی اکنون قوه مقننه برای انجام این کار قید در نظر گرفت تا حقوق فرزند خوانده تضییع نشود. اگرچه مصوبه مجلس شورای اسلامی ازدواج سرپرست با فرزنده خوانده را مطابق حکم اسلام به رسمیت می‌شناسد ولی اجرای آن را مشروط به حکم دادگاه کرده است چرا که حقوق مادی و معنوی فرزنده خوانده تضییع نشود. وقتی پای دادگاه به میان می‌آید هر سرپرستی هر کاری که دوست داشت نمی‌تواند انجام دهد.

نماینده مردم تهران افزود: احکام اسلام شمولیت وسیعی دارد ولی جایگاه بحث درباره آنها حوزه‌های اجتماعی نیست. آیا جایگاه بحث درباره حکم مثلا سنگسار، حوزه‌های اجتماعی است؟ حکم سنگسار جزو احکام اسلام برای تنبیه زناکار است ولی اجرای این حکم در ملاءعام از سوی قوه قضاییه به مصلحت دانسته نشده است. نظیر چنین احکامی در اسلام فراوان است. مثلا اجازه اولیه طلاق به مرد واگذار شده است البته این حکم بنابر مصالح اجتماعی مشروط به نظر دادگاه شده است. قانون ازدواج سرپرست با فرزنده خوانده نیز از جنس این نوع قوانین است.

انتهای پیام

کد N191689