انتخابات مجلس نمایندگان تایلند باطل شد

انتخابات,قانون اساسی

کوالالامپور - ایرنا - دادگاه قانون اساسی تایلند روز جمعه انتخابات سراسری ماه فوریه (بهمن ماه 92) مجلس نمایندگان را باطل اعلام کرد و ضربه دیگری به دولت یینگلوک شیناواترا وارد شد.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر موقت تایلند طی 40 روز اخیربا فشارهای حقوقی مخالفان دولت مواجه است. مخالفان پس از عدم موفقیت در تجمعات خیابانی برای سرنگون کردن دولت یینگلوک اکنون با فشارهای حقوقی درصدد حذف وی از صدر دولت موقت تایلند هستند.

تارنمای روزنامه ملت تایلند روز جمعه اعلام کرد که دادگاه قانون اساسی این کشور امروز انتخابات سراسری مجلس نمایندگان را باطل کرده است.

ابطال این انتخابات پس از دستور دادگاه مدنی تایلند مبنی بر عدم استفاده پلیس از زور برای آرام کردن تنش های این کشور و احضار یینگلوک شیناواترا به کمیسیون ملی ضد فساد سومین پرونده حقوقی است که برای وی باز شده است.

براساس آمار کمیسیون انتخابات تایلند در انتخابات 13 بهمن ماه سال گذشته 46 ممیز 79 درصد از رای دهندگان در سراسر این کشور توانستند رای خود را به صندوق بیندازند اما دادگاه قانون اساسی این آرا و انتخابات را که دولت موقت تمام تلاش خود را بر برگزاری آن گذاشته بود، باطل کرد.

دادگاه قانون اساسی تایلند روز جمعه با شش رای موافق و سه رای مخالف برگزاری این انتخابات را ناقض قانون اساسی دانست.

دلیل دادگاه نیز برگزار نشدن انتخابات در27 منطقه جنوب تایلند بوده است. در این حوزه ها نامزدهای انتخابات به دلیل مسدودشدن مسیرها توسط معترضان به دولت نتوانستند برای انتخابات ثبت نام کنند.

انتخابات در 10 هزار و 284 مرکز رای گیری تایلند برگزار نشد.

اما کمیسیون انتخابات تایلند تصمیم گرفته بود انتخابات مجلس نمایندگان را در مراکز رای گیری که 16 بهمن توسط معترضان دولت مسدود شده بود، مجددا برگزار کند.

زمان جدید برگزاری انتخابات جدید تایلند توسط کمیسیون انتخابات هنوز مشخص نشده است.

معترضان دولت که از سوی حزب مخالف دمکرات رهبری می شوند با وجود دولت یینگلوک شیناواترا حاضر به شرکت در انتخابات نیستند و برای مشارکت در انتخابات استعفای یینگلوک و کناره گیری کامل وی را پیگیری می کنند.

کمیسیون انتخابات تایلند اعلام کرده است با دولت برای تعیین زمان جدید برگزاری انتخابات گفتگو می کند. تصمیم گیری احزاب برای تعیین زمان برگزاری انتخابات نیز یکی دیگر از گزینه های کمیسیون انتخابات تایلند اعلام شده است.

موسسه ملی مدیریت و توسعه تایلند پس از برگزاری انتخابات نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرد که نشان می داد 59 ممیز 25 درصد از تایلندی ها خواستار ابطال انتخابات مجلس نمایندگان بوده اند و 55 ممیز 76 درصد نیز استعفای یینگلوک شیناواترا را دنبال می کنند.

20 ممیز 41 درصد افراد شرکت کننده در نظرسنجی نیز اعتقاد داشتند انتخابات مجلس نمایندگان قانونی است.

حزب فئو تای به رهبری یینگلوک شیناواترا نخست وزیر موقت تایلند مدعی پیروزی در انتخابات شده بود

آساق**1611
کد N191434