سران کره جنوبی و ژاپن دیدار می کنند

ژاپن,لاهه

تهران - ایرنا - سخنگوی کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی روز جمعه اعلام کرد: «پاک کوئن های» رییس جمهوری کره جنوبی هفته آینده در لاهه با «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن دیدار می کند.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، «مین کیونگ ووک» سخنگوی کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد: این نشست با حضور آمریکا در حاشیه کنفرانس بین المللی هسته ای صورت خواهد گرفت.

این نخستین دیدار «پاک کوئن های» رییس جمهوری کره جنوبی و «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن از هنگام به قدرت رسیدن آنان در بیش از یک سال پیش است.

سخنگوی کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی افزود: گفت و گوی «پاک» و «آبه» رودررو نخواهد بود، اما گام قابل توجهی به جلو پس از مخالفت مکرر پاک برای مذاکره با آبه است.

یونهاپ اشاره ای نکرد که کدام مقام آمریکایی در این نشست سه جانبه حضور دارد. اما خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که «باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا نیز در کنفرانس بین المللی هسته ای در لاهه حضور خواهد یافت.

نشست بین المللی هسته ای از دوشنبه آینده با حضور برخی سران کشورهای جهان در شهر لاهه در هلند برگزار می شود.

خبرگزاری فرانسه که بازتاب خبر خبرگزاری کره جنوبی را منتشر کرد، نوشت: این نشست پس از آن برگزار می شود که واشنگتن از کره جنوبی و ژاپن خواست روابط دوجانبه را که به شدت تیره است، بهبود بخشند.

«پاک» پیشتر برگزاری هرگونه نشست سران میان ژاپن و کره جنوبی را منتفی اعلام کرده بود و گفته بود: دیدار با «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن منوط به پشیمانی صمیمانه توکیو از «خطاهای گذشته» است.

کانون اختلاف دو کشور مسایل لاینحل در ارتباط با مسایل ارضی مربوط به چند جزیره و حاکمیت استعماری ژاپنی ها در سال 1945 میلادی است که نظامیان وقت ژاپنی، زنان کره ای را وادار به کارهای غیراخلافی می کردند.

تاریخ نویسان اعلام کرده اند که در جریان رفتار ناشایست نظامیان ژاپنی 200 هزار زن کره جنوبی و نیز زنانی از کشورهای چین، اندونزی، فلیپین و تایوان مورد سوء استفاده سربازان ژاپنی قرار گرفته اند.

اختلاف کره جنوبی و ژاپن زمانی بیشتر اهمیت پیدا می کند که بدانیم که هر دو کشور از متحدان آمریکا بوده و در منطقه برای آمریکا نقش محوری دارند.

«دنی راسل» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور شرق آسیا اخیرا از سئول و توکیو درخواست کرد که راهی برای برون رفت از بن بست دیپلماتیک میان خود بیابند.

وی در نشست یک کمیسیون فرعی سنای آمریکا گفت: تاکید مداوم آمریکا این است که طرفین از خود خویشتنداری نشان دهند.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا ضمن اشاره به الگوی رفتاری آمریکا و ژاپن پس از جنگ جهانی دوم یادآور شد که همه طرف ها می توانند به «تغییر مسیر جو کنونی و ایجاد یک روند مثبت» کمک کنند.

کره جنوبی، ژاپن را متهم می کند که برای سوء استفاده هایی که نظامیان آنها مرتکب شده اند - بویژه در راتباط با به بردگی گرفتن زنان - به اندازه کافی ندامت نشان نداده است.

در پی استماع اعترافات 16 زن کره جنوبی که مورد سوء استفاده قرار گرفته بودند، ژاپن در سال 1993 بیانیه ای را منتشر کرد که به «بیانیه کونو» معروف شد و در آن به دخالت رسمی در مجبور کردن زنان به اعمال خلاف اعتراف شده است. اما دولت «شینزو آبه» چندین بار اعلام کرده است که مدارکی که اساس بیانیه کونو شده است باید دوباره مورد بررسی قرار گیرد.

Park Geun-Hye, Shinzo Abe, Min

Kyung-Wook

مترجمام**1486**1545
کد N191419