حدود نیمی از زرادخانه شیمیایی سوریه به خارج منتقل شده است

سیاسی

سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در گزارشی از اجرای توافقنامه انتقال تسلیحات شیمیایی سوریه اعلام کردند تا پایان روز چهارشنبه، حدود ۴۶ درصد از کل تسلحات شیمیایی سوریه به خارج منتقل شد.

سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی در گزارشی از اجرای توافقنامه انتقال تسلیحات شیمیایی سوریه اعلام کردند تا پایان روز چهارشنبه، حدود ۴۶ درصد از کل تسلحات شیمیایی سوریه به خارج منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، براساس این گزارش، این تسلیحات پس از انتقال به بندر لاذقیه در غرب سوریه، بارگیری و برای انهدام به خارج از آن کشور ارسال شده است. تا کنون کشتی‌های ویژه حمل مواد شیمیایی خطرناک متعلق به نروژ و دانمارک در حمل این تسلیحات و مواد ساخت آنها از سوریه مشارکت داشته‌اند.

برنامه انتقال تسلیحات شیمیایی سوریه در اجرای قطعنامه مصوب ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۳ شورای امنیت سازمان ملل صورت می‌گیرد که براساس آن، قرار شده است تمامی زرادخانه شیمیایی این کشور تا اواسط سال ۲۰۱۴ در خارج از سوریه منهدم شود. پیشتر، گزارش شده بود که روند انتقال این تسلیحات از برنامه پیش بینی شده عقب تر است و دولت سوریه خواسته است مهلت تحویل زرادخانه شیمیایی این کشور به مدت دو ماه تمدید شود.

با وجود اختلاف نظر کشورهای غربی و روسیه در مورد نحوه برخورد با جنگ داخلی سوریه که مانع از تصمیم‌گیری شورای امنیت برای پایان دادن به این بحران شده است، تمامی قدرت‌های جهانی بر سر خلع سلاح شیمیایی سوریه و اطمینان از اینکه این کشور دارای تسلیحات کشتار جمعی نیست توافق داشته‌اند.

در گزارش سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی آمده است که تا کنون حدود ۳۰ درصد از کل تسلیحات شیمیایی "اولویت اول" و حدود ۸۳ درصد از تسلیحات شیمیایی "اولویت دوم" سوریه انتقال یافته است. تسلیحات اولویت اول شامل موادی است که بسیار خطرناک تلقی می‌شود.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفته است که دولت این کشور از دادستانی فدرال خواسته تا به این موضوع رسیدگی کند که آیا برخی شرکت‌های آلمانی در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ مواد مورد استفاده در تسلیحات شیمیایی به سوریه فروختند؟

در گزارش سازمان منع تسلیحات شیمیایی آمده است که مدارکی که در جریان انتقال زرادخانه شیمیایی سوریه به دست آمده حاکی از آن است که احتمالا شرکت‌های آلمانی در تامین نیاز سوریه به مواد لازم برای تولید این نوع تسلیحات دخالت داشته‌اند.

انتهای پیام

کد N190920