اقتصاددان اسپانیایی :

ایران می تواند اقتصاد مقاومتی را برای توسعه کشور بکار گیرد

اسپانیا,ایران

مادرید - ایرنا - ˈ خوسه آیالا ˈ استاد دانشگاه و اقتصاددان اسپانیایی معتقد است ایران می تواند با اقتصاد مقاومتی برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده کند و به خود اتکایی ملی برسد .

آیالا در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مادرید گفت:معتقدم یکی از مشکلاتی که ایران با آن روبرو شده،این است که قدرت های غربی و دشمنان این کشور ، ایران را به تامین مالی گروه ها و جنبش های افراطی متهم کرده ا ند و این خود یک بی اعتمادی بزرگ برای ایران به وجود می آورد .

وی ادامه داد : ازسوی دیگر، فرارمغزها و مهاجرت افراد ماهر و با تجربه از ایران که سرمایه بزرگ این کشورند باعث شده ایران با مشکلاتی روبرو شود.فرار مغزها چه در ایران و چه در کشورهای دیگر ، موجب کاهش سرمایه های ملی می شود.

اقتصاد دان اسپانیایی افزود :غرب می گوید که ایران،تا وقتی به عادی سازی دموکراسی در کشورش نپردازد یک ˈکشور وحشیˈ در جهان به حساب می آید و هیچکس در جامعه بین المللی به او اعتماد نخواهد کرد ، اما چنین چیزی را باید به آنها گفت زیرا می خواهند حق دیگران را پایمال کنند .

استاد دانشگاه ادامه داد :من بعید می دانم که غرب به این زودیها متقاعد شود که در ایران یک دموکراسی وجود دارد و من فکر می کنم که تا زمان درازی می خواهند ایران را در انزوا نگهدارند .

ˈایران ، همکاری های وسیعی را با دیگر کشورها داشته و اکنون پس از امضای توافقنامه ژنو و حذف برخی از تحریم ها ، ما شاهد آمد و رفت بسیاری از مقامات جهانی هستیم و شرکت های مختلفی نیز مشتاقند که در ایران مستقر شوند .در این رابطه ، ایران را نمی شود در انزوا قرار دادˈ .

آیالا تصریح کرد :ایران با جمعیتی 80 میلیونی ، یک اقتصاد پویا دارد و در این راستا ، باید اقتصاد مقاومتی را برای توسعه و پیشرفت این کشور بکار گیرد.

وی گفت: بیانات آیت الله ˈعلی خامنه ایˈ رهبر ایران در مورد اقتصاد مقاومتی به عنوان الگوی توسعه اقتصاد، بیانگر بینش عمیق و واقع بینانه او از وضعیت اخیر ، کنونی و آینده شرایط و صحنه های جهانی است .

استاد دانشگاه افزود: ایران دارای پتانسیل ها و توانمندی های عظیم در عرصه های اقتصادی و صنعتی و فناوری های پیشرفته است ، دانشمندان بسیار قدری دارد که می توانند از پتانسیل های بزرگی که در کشور وجود دارد استفاده کنند و به پیروز های بزرگی در بخش های اقتصادی و فناوری دست یابند .

آیالا با اشاره به این امر که اقتصاد مقاومتی به معنای انزوای اقتصادی نیست خاطرنشان کرد که اقتصاد مقاومتی ، راه استقلال و خود اتکایی ملی با تکیه بر ظرفیت ها و توانمندی های داخلی است.

اقتصاددان اسپانیایی اضافه کرد: کشور شما می تواند با خودباوری و بکار گیری مصمم و درست توانمندی ها و پتانسیل های موجود در داخل کشور ، به موفقیت های قابل توجهی دست یابد و افزون بر آن همچنین می تواند فشارها و مشکلات ناشی از تحریم ها را کاهش دهد.

وی تاکید کرد که اقتصاد مقاومتی موجب می شود که کشور بتواند در برابر تحریم ها و تهاجمات مقابله کند و در برابر دنیا سیاست های برنده ای را در مشت خود داشته باشد .

وی همچنین با اشاره به بیانات رهبر معظم مبنی بر اینکه گرایش به اقتصاد مقاومتی فقط مخصوص ایران نیست ، خاطرنشان کرد که سیاست های اقتصاد مقاومتی به طبقات یا اقشار خاصی منحصر نمی شود و همه افراد کشور باید دست در دست هم بکوشند تا که اهداف کشور ، تحقق یابد .

آیالا تصریح کرد :یکی از ویژگی های ایران این است که دولتش در برابر فشارهای غربی تسلیم نشده و از آرمان های خود دست بر نمی دارد و بر این اساس می خواهد با اقتصاد مقاومتی و بدون وابستگی به خارج ، بر روی پای خود بایستد .

وی در این مورد به برنامه هسته ای ایران اشاره کرد و گفت که اهداف انرژی هسته ای ایران صلح آمیز و قابل درک هستند، زیرا این کشور یک سری نیازهای انرژی و کاربردهایی دارد که به انرژی هسته ای مربوط هستند و ایران می خواهد که بدون اینکه نیازمندی های خود را از خارج تهیه کند ، در راستای استقلال خواهی خود در چارچوب اقتصاد مقاومتی ، بر روی پای خود استوار بماند .

استاد دانشگاه تاکید کرد که اقتصاد مقاومتی باعث کاهش وابستگی ها و خرج های غیر ضروری برای ایران و یا هر کشور دیگر می شود و به اقتصاد آن کشور استحکام چشمگیری می دهد .

اروپام **1234**1547
کد N190859