مرکل : الحاق کریمه به مسکو نیازمند پاسخ قاطع اروپا است

روسیه,اوکراین

برلین - ایرنا - صدراعظم آلمان الحاق کریمه را نیازمند پاسخ قاطعی از سوی اروپا دانست و بار دیگر مسکو را به اعمال تحریم های اقتصادی تهدید کرد.

به گزارش ایرنا آنگلا مرکل روز پنج شنبه طی سخنانی در جمع نمایندگان مجلس آلمان تاکید کرد:اگر روسیه وضعیت را از این که هست بیشتر تشدید کند با تحریم های اقتصادی اروپا و آلمان مواجه خواهد شد.

وی با بیان اینکه الحاق کریمه به روسیه نیازمند یک پاسخ منسجم و قاطع از طرف اروپا و شرکای غربی است ،گفت: به فهرست 21 مقام روسی که با ممنوعیت سفری و مسدود شدن دارایی ها مواجه هستند افراد جدیدی اضافه خواهند شد.

مرکل تاکید کرد: اگر وضعیت فعلی تشدید یابد نیازمند برداشتن قدرم های قاطع تری هستیم و بی شک تحریم های اقتصادی شدید تری نیز علیه مسکو مطرح خواهد بود.

مرکل همچنین درباره آینده روسیه در گروه هشت کشور صنعتی جهان گفت:تازمانی که با عملکرد مسکو شرایط سیاسی برای ادامه فعالیت چنین گروه مهم بین المللی با حضور همه اعضا مهیا نباشد ادامه حیات آن و برگزاری اجلاس جی 8 بی معنی است.

در همین رابطه رسانه های آلمانی از سفر گرنوت ارلر هماهنگ کننده دولت مرکل در امور روسیه به مسکو برای رایزنی با مقام های این کشور با هدف حل اختلافات درمورد بحران اوکراین خبر می دهند.

براساس گزارش ها سفر ارلر به مسکو نخستین سفر یک مقام دولتی آلمان به روسیه بعد از رفراندوم کریمه و اختلاف نظرهای اروپا و روسیه بعد از آن، است .

به گزارش اشپیگل اکثر مردم آلمان در یک نظرسنجی مخالف تحریم اقتصادی علیه روسیه بوده و غرب را در ایجاد وضعیت فعلی بی تقصیر نمی دانند.

مرکل به عنوان سردمدار اروپایی ها درحالی بار دیگر مسکو را به تحریم اقتصادی تهدید کرده است که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه معتقد است کشورهای غربی به جای پیروی از معیارهای بین المللی برای انحصار طلبی و موقعیت ویژه خود در سطح جهان تلاش می کنند.

لاوروف در سخنانی با بیان این که در مناطق مختلف جهان شاهد تحولاتی در موازنه قوا و ایجاد مراکز جدید قدرت هستیم، اظهار داشت:غرب سعی می کند مانع پیشرفت این فرآیند شود و بجای توجه و پیروی از معیارهای قوانین بین المللی برای اثبات موقعیت انحصاری خود تلاش می کند و حوادث اوکراین که به گفته او از خارج برنامه ریزی و هدایت می شود، یک بار دیگر وجود این مساله را تایید کرده است .

اروپام** 2051** 1701/1547
کد N190853